صفحه اصلی نقشه سایت خوراک
تحریف احادیث و حسینعلی نوریاغلاط ادبی ایقان وادعای مضحك شوقیاباحه گریبهائیت و تبلیغ 3 انقلاب اسلامى چه تحوّلى در وضعیت بهائیان داخل ایران به وجود آورد؟ملاقات كنندگان با امام زمان عجل الله فرجهتست اسلایدتبعیض نژادی در بهائیت
موضوعات
آمار
● آمار مطالب کل مطالب : 547 کل نظرات : 0 ● آمار کاربران افراد آنلاین : 8 تعداد اعضا : 0 ● آمار بازدید بازدید امروز : 441 بازدید دیروز : 2,521 بازدید کننده ارمزو : 77 بازدید کننده دیروز : 424 گوگل امروز : 0 گوگل دیروز : 0 بازدید هفته : 7,495 بازدید ماه : 20,468 بازدید سال : 20,468 بازدید کلی : 20,468 ● اطلاعات شما آی پی : 3.231.29.122 مروگر : سیستم عامل :
آرشیو
لینک های دوستان

انتظار پویا

میکائیل
:
بازدید : 2


شكل مىگیرد و به بركت آن، حیات انسانى، مفهوم و جایگاه الهى خود را پیدا مىكند و بشر را به سوى اهداف والاى انسانى به پیش مىبرد.

انتظار، امید مىآورد و امید به آینده روشن، سبب حركت و نشاط و پویایى مىگردد. امید به تحقّق ارزشها سبب تقویت روحیه صالحان مىگردد و بسیج عمومى به سوى رفع ظلم و فساد را اعلام مىدارد. امید به موعود جهانى و انقلاب ارزشى او، هر گونه سستى، افسردگى، سكوت و سكون را از افراد برمىدارد و اقدام و عمل و تحرّك را به جاى آن مىنشاند.

گفتنى است به رغم این انگاره روشن، دو نوع برداشت متفاوت و جدا از هم از «انتظار» صورت گرفته است:

1. انتظارى كه سازنده، نگهدارنده، تعهّدآور، نیروآفرین و تحرّك بخش است؛ به گونهاى كه مىتواند نوعى عبادت و حقپرستى شمرده شود.

2. انتظارى كه سستى، بىتفاوتى و تحمل اسارت و سلطه از نشانههاى بىنشان آن است.

 

یك. انتظار منفى و ویرانگر:

در این نگرش، انتظار، عامل ركود و عقب ماندگى است و منتظران از هر تلاش و كوشش اصلاحى دست مىشویند و در برابر زور و فشار و ظلم و فساد راه خاموشى و سكوت در پیش مىگیرند. حتّى به این باور مىرسند كه مىبایست به گسترش جور و فساد كمك كنند و یا نسبت به آن بىتفاوت باشند تا گیتى پر از ستم و تباهى گردد و ظهور مهدى موعود نزدیك شود. چنین اندیشهاى باعث انزوا و دورى از عرصه سیاست مىشد و گاهى ابزار دست حكومتهاى جور براى انحراف اذهان و سوء استفاده از افكار مهدى باورى بوده است!

به نظر شهید مطهرى، انتظار ویرانگر، برداشت قشرى از مهدویت و قیام مهدى موعود است؛ به طورى كه برخى گمان مىكند قیام حضرت مهدى (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، صرفا ماهیّت انفجارى دارد و تنها به دنبال گسترش و رواج ظلم، تبعیض و تباهىها شكل مىگیرد[155]. این دیدگاه جایگاه خاصى در شیعه نداشته و با پیروزى انقلاب اسلامى ایران و رهبرى و روشنگرىهاى امام خمینى، رو به افول و خاموشى نهاده است.

 

دو. انتظار مثبت و سازنده:

بر این اساس، انتظار همه گاه جنبش آفرین، سرچشمه قیام و مقاومت و ایثار و حركت مىباشد و حالت فرسایشى و سست كنندگى ندارد؛ زیرا منتظر مىتواند با تلاش و زمینه سازى خود، فرج و گشایش را نزدیك كند و امكانات و بسترهاى فرهنگى، نظامى، سیاسى و اجتماعى آن را فراهم سازد.

نقطه شكوفایى و اوج این تفكّر (انتظار مثبت)، در عصر پیروزى انقلاب اسلامى ایران نمودار گشت؛ و دوران تاریك و پر از ظلم و فساد رژیم پهلوى را از صفحه تاریخ محو كرد. آگاهى فزونتر علما و عموم شیعیان، زمینه را براى ظهور و بروز آثار و پیامهاى اصلى انتظار فراهم ساخت و آن عبارت بود از: عدم پذیرش نظام فاسد حكومتى، عدم تحمل ظلم و ستم فراوان و دینستیزى آشكار و تشكیل حكومت دینى در راستاى تعمیق بخشى به اندیشه مهدویت. پس «انتظار ظهور مهدى موعود» منشأ خمودگى و ركود جوامع اسلامى نیست و عدم تحقّق آن تا امروز، موجب دلسردى و یأس نمىشود؛ زیرا در روایات متعددى بیان شده است كه دوران غیبت، دوره امتحان و آزمایش مردم است. باید تلاش كرد تا با تقویت باورها و اعتقادات در مقابل سختىهاى زمان غیبت، مقاومت كرد و در عین حال، خود را براى ظهور و شركت در قیام امام مهدى (عجل الله تعالی فرجه الشریف) آماده ساخت.

البته آثار انتظار منحصر در بُعد «سیاسى» نیست؛ بلكه انتظار و مهدى باورى، زوایا و ابعاد مختلفى دارد. از جمله:

1. بُعد توحید؛ انتظار در ماهیت خود، انسانِ منتظر را متوجّه خداى جهان مىكند. توجّه به خدا و طلب فرج از درگاه او، از مهمترین اصول «مهدى باورى» است.

2. بُعد نبوت؛ منتظران چشم به راه كسى هستند كه در او، صفات و آثار پیامبر گرد آمده است. هر كس دوست دارد، آدم، نوح، ابراهیم، موسى، عیسى و محمد را ببیند، مىتواند چهره آنان را در مهدى (عجل الله تعالی فرجه الشریف) ببیند. او مىآید تا آرمان پیامبران را تحقّق بخشد و دین خدایى را بگستراند و نداى توحید را به همه عالم برساند.

3. بُعد قرآنى؛ مهدى (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، زنده كننده همه احكام قرآن است. انسان منتظر همواره این آرمان را در دل زنده مىدارد كه روزى با ظهور آن حضرت، قرآن و آموزههاى آن در سراسر جهان حاكمیت یابد و برنامه زندگى گردد.

4. بُعد امامت؛ مهدى (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، وصى صدّیقین و خاتم ائمه طاهرین است. امامان پیشین یكایك او را یاد كردهاند. او فرزند و یادگار و ادامه دهنده راه آنان است. مهدى، مظهر قائم امامت است و انتظار ظهور او، بزرگترین تأكید بر اصل امامت و رهبرى است.

5. بُعد عدل؛ انتظار مهدى، انتظار ظهور عدل است. او جهان آكنده از بیداد را، از داد پر مىسازد و عدل خدایى را در همه جا و همه سو سرایت مىدهد.

6. بُعد معاد؛ در امر انتظار، اصل اعتقادى بسیار مهم «معاد» و بازگشت مسئولانه به نزد خداوند، همواره حضور دارد... مهدى به هنگام ظهور، ستمگران را كیفر مىدهد و ظالمان را به سزاى اعمال خود مىرساند و مؤمنان را عزیز مىدارد. به هنگام ظهور او، گروهى از پاكان و پلیدان به جهان بازمىگردند (و پلیدان كیفر و مجازات مىبینند). از علایم حتمى فرا رسیدن رستاخیز، ظهور مهدى(عجل الله تعالی فرجه الشریف) است، تا او نیاید، عمر جهان به سر نمىرسد و قیامت برپا نمىگردد...[156]

7. بُعد دانش و خردورزى؛ مهمتر از همه، توجه ویژه منتظران به علم و دانایى است؛ به طورى كه در پرتو ظهور حضرت، عقل و خرد جامعه بشریت كامل مىگردد و زمینههاى رشد، توسعه و سعادت در تمام زمینههاى علمى، معنوى، صنعتى و آبادانى فراهم مىشود.

........................................................................................................

[155]. ر.ك: قیام و انقلاب مهدى، ص 62.

[156]. محمد رضا حكیمى، خورشید مغرب، ص 265 و 266.

مطالب مرتبط
انتظار فرج امام زمان (عج)
پیروان ادیان مختلف در عصر ظهور
نظر مرجع در رابطه با طهارت و نجاست بهائیتـ ؟؟
ویژگی های یاران امام زمان (عج)
یاران امام زمان (عج)
خروج دجال و سفیانى
دعاها و زیارات امام زمان عج
دعا براى امام زمان (عج)
ارسال دیدگاه
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
آخرین مطالب ارسالی سایت
مطالب محبوب
مطالب تصادفی