صفحه اصلی نقشه سایت خوراک
برخی ازفروع دین بابیاندوری از سیاستکتاب بهائیگریکتاب محاکمه و بررسی باب و بهاءتضعیف باورهای دینیحسینعلی نوری معروف به بهاءاللهبهره هاچرا در زمان غیبت از امام محرومیم؟
موضوعات
آمار
● آمار مطالب کل مطالب : 547 کل نظرات : 0 ● آمار کاربران افراد آنلاین : 7 تعداد اعضا : 0 ● آمار بازدید بازدید امروز : 1,200 بازدید دیروز : 2,372 بازدید کننده ارمزو : 129 بازدید کننده دیروز : 294 گوگل امروز : 0 گوگل دیروز : 1 بازدید هفته : 13,135 بازدید ماه : 26,108 بازدید سال : 26,108 بازدید کلی : 26,108 ● اطلاعات شما آی پی : 34.237.124.210 مروگر : سیستم عامل :
آرشیو
لینک های دوستان

بهائی سازی و تبلیغ بهائیت 1

میکائیل
:
بازدید : 4


1.اعزام مبلغین رسمی و مسیونر ها برای همه طبقات؛

2.اعزام مبلغ در پوشش خدمات پزشکی؛

3.ایجاد مراکز آموزشی و تبلیغ در پوشش تعلیم و کار روی کودکان، نوجوانان و جوانان؛

4.چاپ و توزیع و انتشار نشریات گسترده و گوناگون تبلیغی؛

5.ایجاد شبکه های رادیوئی و تلویزیونی و اینترنتی و تبلیغ از طریق آن ها؛

6.نفوذ در سازمان های خدمات اجتماعی و مردم نهاد و تبلیغ غیر مستقیم؛

7.نفوذ در ارکان مهم سیاسی و نظامی برای جاانداختن اهداف فرهنگی و توسعه ای؛

8.جذب روشن فکران و اساتید و هنرمندان و سازمان دادن برنامه های ویژه برای آنان؛

9.استفاده ماهرانه از ظرفیت های سازمان های بین المللی به نفع اهداف تبلیغی خود؛

10.تهاجم به فرهنگ اعتقادی ملل از طریق ناکارآمد نشان دادن آن فرهنگ ها و زمینه سازی برای تغییر دین در آن ها.

همه این موارد توسط ارباب کلیسا و حرکت تنصیر، قرن ها و سالهاست که انجام می شود و دادن نمونه در هریک از موارد فوق، کار دشواری نیست و آن ها از این طرق، توانسته اند حرکت توسعه ای خود را شتاب بخشند و چنان که در کامنت های قبلی نشان دادم زمینه تغییر دین را برای مردمی که از محرومیت های فراوان رنج می برند و نیز با استفاده از نقاط ضعف آن ها فراهم آورده و آن ها را نصرانی یا حداقل سمپات نصرانیت گردانند.

اما در مورد بهائیت می توان با تحقیقی در تاریخ و برنامه های این نحله (اگرچه بسیاری از کارها و نقشه های آنان کاملا سرّی و بکلّی سرّی است) همه این موارد را نشان داد و نمونه هائی را ذکر نمود.

نخست به سازمانی که در تشکیلات بهائی مسئول مستقیم تبلیغ تبشیری و تهاجمی یعنی تبهیه است می پردازم:

دار التبلیغ بین المللی

در نمودار تشکیلاتی بیت العدل، یکی از نهادهای بسیار مهم، دارالتبلیغ بین المللی و سپس هیات های مشاوران قاره ای و هیات های معاونین است.

با توجه به فوت و درگذشت تدریجی "ایادیان امرالله" (نسل اول مبلغان جهانی بهائیت) که نقش مهمی در تبلیغ و تهییج فعالیت های تبلیغی و مهاجرتی بهائیان داشتند، بیت العدل در دهه 1980 اقدام به تاسیس نهادهای حقوقی مناسب و موثری کرد تا هم خلأ حضور ایادیان را به خوبی پر کند و هم به طور صد درصد زیر نظر بیت العدل فعالیت نمایند.

اعضای دارالتبلیغ 9 نفر می باشند که از سوی بیت العدل برای مدت 5 سال انتخاب می شوند. محل استقرار دار التبلیغ در مرکز جهانی بهائی بیت العدل در حیفا واقع است.

در اهمیت دار التبلیغ بین المللی همین بس که در طول چندین سالی که از تاسیس این نهاد می گذرد همه افراد جدیدی که به عنوان عضو بیت العدل وارد این نهاد شده اند همگی از اعضای دار التبلیغ بین المللی بوده اند!

بعضی از افراد فعلی دار التبلیغ بین المللی عبارتند از:

ایمن روحانی، ژون لینکلن، اوران ساخان باتار، زنایدا رامیرز، خوان فرانسیسکو مورا، پروین کومارمالک، چونگو مالی تونگا ...

هیات های مشاورین قاره ای

اعضای هیات های مشاورین قاره ای که تعدادشان 81 نفر می باشد و عده آن ها برای هر قاره متفاوت است از سوى بیت العدل برای دوره های 5 ساله انتخاب می شوند.

 

آن ها امور مربوط به تبلیغ و تحکیم و صیانت در جوامع بهائی را بر عهده دارند و به تبلیغ و تبیین دیدگاه های بیت العدل و تحکیم جایگاه آن نزد بهائیان و دیگران می پردازند.

آن ها نقش قابل توجهی در اجرای برنامه های تبلیغی بهائی و فعالیت موسسات آموزشی در چارچوب کلاسترها (که بعدا توضیح خواهیم داد) دارند و به همراه معاونین خود، ستون فقرات نیروی انسانی تبلیغی -تشکیلاتی امر بهائی می باشند.

حدود 35 تا 40 در صد افراد هیات های مشاورین قاره ای، از افراد ایرانی الاصل تشکیل شده است.

هیأت هاى معاونین

اعضاى هیأت های معاونین زیر نظر هیأت های مشاورین و در دو بخش تبلیغ و صیانت، فعالیت می کنند. تعداد آن ها با توجه به گستردگى و پراکندگى جوامع بهائى متفاوت است. آن ها نیز از سوی هیأت هاى مشاورین هر قاره برای دوره های ٥ ساله منصوب و به محافل ملى و محلى و منطقه اى معرفى مى شوند.

لیست اعضاى هیأت هاى مشاوران قاره اى و تقسیمات قاره اى آن ها براى دوره هاى ٢٠٠١ تا ٢٠٠٦ و ٢٠١١ تا ٢٠١٦ و نیز آخرین لیست هیأت هاى معاونین در امریکا و تقسیم بندى منطقه اى آن ها در پیوست ها خواهد آمد.

چنان که ذکر شد، دار التبلیغ بین المللى، هیأت های مشاورین قاره اى و هیأت هاى معاونین، بطور سازمان یافته، براى همه نقاط زمین، مبلغینى تعیین نموده اند تا علاوه بر صیانت اعضاى فعلى بهائی در هر نقطه، تبلیغ غیر بهائیان را نیز سازماندهى و از طریق خود و سایر بهائیان هر منطقه، افراد جدید را به سازمان بهائیت اضافه کنند.

بار اصلى مدیریت تبهیه (بهائی سازى)، به عهده اینان است. اعزام مبلغ و سرکشی به نقاط مختلف جهان و بررسی و پایش مستمر نتایج تبلیغى، زیر نظر دارالتبلیغ بین المللی انجام و نتایج در اختیار بیت العدل گذاشته می شود. چنان که در کامنت های قبلی دیدید براى نمونه جناب نخجوانى در یک ماموریت سه ماهه از سوی همین نهاد، به سه کشور امریکا و کانادا و ژاپن اعزام شده بودند و ایشان با فراست نقاط ضعف تبلیغى را در این مناطق شناسائی نموده و در کنفرانس خویش در آلمان، این نقاط چالشی را تبیین و براى آن راه حل تعیین نموده و خواسته است تا طبق نصوص به شکل سنتی و خواسته جناب عبدالبهاء، کمینه هر بهائی یک نفر را در طول سال بهائى گرداند.

این شکل تبلیغ تهاجمى براى بهائیت نتایجى داشته و در نقاط مختلف توانسته اند کسانى را به جرگه بهائیت وارد کنند. این که تشکیلات بهائی ادعا می کند از نظر گستردگى در نقاط مختلف جهان، اولین کیش است (به فرض صحت) نتیجه این تبلیغ تهاجمى است که توسط دارالتبلیغ بین المللی زیر نظر بیت العدل از حیفا رهبرى می شود.

تبلیغ در پوشش آموزش و خدمات

اداره توسعه اقتصادی- اجتماعی بهائی، یک موسسه وابسته به بیت العدل در حیفاست که پروژه هائی را برای تبلیغ بهائیت در پوشش برنامه های بهداشتی، آموزشی و محیط زیستی، سازماندهی و اجرا می کند.

این برنامه ها از تشکیل کلاس و مدارس دبستانی گرفته تا برنامه آموزشی کالج، برنامه های آموزش کشاورزی و بهداشتی، باز سازی جنگل ها و توسعه پایدار روستائی را در بر می گیرد که بهترین پوشش برای برنامه های تبلیغی بهائیت (آن هم نوعا زیر نظر سازمان های بین المللی تابعه سازمان ملل) می باشد.

طبق آخرین آمار، بیت العدل 1500 پروژه در این سطح را به اجرا گذاشته است.

بیش از 600 برنامه آموزشی و 7 ایستگاه رادیوئی به تبلیغ برنامه های آموزشی، بهداشتی، کشاورزی پرداخته اند و ضمنا گزارش هائی را در باره برنامه ها و تعالیم بهائی منتشر می کنند.

این اداره (اداره توسعه اقتصادی- اجتماعی) بیت العدل که هماهنگی برنامه های فوق را به عهده دارد اگر چه تاسیسش در سال 1983 اعلام شد ولی این فعالیت ها از سال ها قبل آغاز شده بود.

بخشی از فعالیت های اقتصادی- اجتماعی از طریق موسسات، بنیادها و نهادهای غیر دولتی آموزشی، فرهنگی، اجتماعی، زیست محیطی- بهائی صورت می گیرد که اسامی برخی از آن ها به قرار زیر است:

1- دانشگاه نور

تاسیس در سال 1985 در شهر سانتاکروز بولیوی با سالانه 400 دانشجو؛

2-موسسه علمی فوندایک

تاسیس در سال 1974 در کلمبیا؛

3-موسسه توسعه عصر جدید

تاسیس در 1987 در پنج گنی هند (ایالت ماها راشترا) با سالانه 800 دانشجو؛

4-بنیاد بدیع

موسسه غیر دولتی- غیرانتفاعی که در سال 1990 در ماکائو چین تاسیس و برنامه های آموزشی در چین را طراحی می کند؛

5-بنیاد ویلیام موتله ماستلا

در سال 1983 فعالیت خود را در کشور زامبیا آغاز و در حال حاضر 120 دختر را آموزش می دهد. تعلیمات حرفه ای، مزرعه داری، تولید مواد غذائی، صنایع، بهداشت و نظافت و...؛

6- بنیاد عدالت طاهره

تاسیس در 1997 در امریکا با هدف کمک به زنان و دختران مهاجر و بی سرپرست و آسیب دیده اجتماعی؛

7- بنیاد مونا

تاسیس در اسپانیا با هدف کمک به محیط زیست، حفظ حیوانات در معرض نابودی؛

8- بنیاد ربّانی؛

9-بنیاد کرده (موسس دانشگاه آموزش و توسعه UNED

10- بنیاد عهدیه؛

11- بنیاد تسلیمی

مشارکت با دانشگاه ها جهت تاسیس دوره های آموزشی در باره بهائیت و اخلاق؛

12- بنیاد ورقا؛

13- دانشگاه لاندگ در سوئیس.

باید اضافه نمود که بیت العدل برای تحقق اهداف تبلیغی خود علاوه بر امکاناتی مانند امکانات فوق، از 33 موسسه چاپ بهائی، 7 ایستگاه رادیو تلویزیونی، 7 مشرق الاذکار موجود و 123 مشرق الاذکار ملی در برنامه ساخت، و نیز امکانات خود در کمیسیون های سازمان ملل در آدیس آبابا، بانکوک، نایروبی، رم، سانتیاگو و ویتنام، بهره می برد.

 

آژانس دفاتر امور خارجه و دیپلماتیک

از اقدامات قابل توجه و تامل برانگیز بیت العدل در هزاره سوم، ایجاد دفاتر امور خارجه و دیپلماتیک است که گرچه به لحاظ تطابق با قوانین کشوری و عدم ایجاد شائبه، به عنوان اداره های زیر نظر محافل ملی تعریف شده ولی عملا فعالیت و برنامه ریزی و اداره آن ها زیر نظر مستقیم بیت العدل می باشد.

عملکرد دفتر امور خارجه، شبیه عملکرد وزارت امور خارجه در یک دولت است.

تا کنون 20 دفتر امور خارجه در کشورهای استرالیا، اتریش، امریکا، برزیل، کانادا، کلمبیا، فرانسه، آلمان، هلند، هند، ایرلند، کنیا، افریقای جنوبی، اسپانیا، ترکیه، اوگاندا، انگلستان و پاکستان، ایجاد و فعال شده است.

از نظر بیت العدل، دفتر امور خارجه عبارت از یک گروه سه یا پنج نفره که یکی از آن ها مدیر و بقیه اعضای تیم است که هریک بطور تخصصی با اولیای امور، سفارت خانه ها، وزارت خانه ها و سازمان های غیر دولتی ملی و بین المللی، رسانه ها و اصحاب جرائد و فضاهای مجازی برگزار کنندگان سمینارها و در هر کشور تماس گرفته ضمن توجیه اهداف بهائیت، انتقاد از حکومت ایران را در دستور کار دارند.

سال گذشته کنفرانسی با حضور نمایندگان بیت العدل (فرزام ارباب و فریدون جواهری) و نمایندگان دار الانشاء و موسسه مطالعات رفاه جهانی، دفتر اطلاعات عمومی، دفتر توسعه اقتصادی- اجتماعی و نمایندگان بهائیت در سازمان ملل و جامعه اروپا و امریکای شمالی و نمایندگان دفاتر امور خارجه در کشورهای فوق الذکر، در ایتالیا برگزار شد که اهداف تبلیغی و توسعه ای بهائیت را مورد بحث و گفتگو قرار داده برنامه های آتی خود را در این تبلیغ تهاجمی بهائى سازى (تبهیه) مرور کردند.

تبلیغ در قالب موسسات

بیت العدل برای نشر و توسعه اهداف تبلیغی خود اقدام به ایجاد موسساتی ظاهرا پژوهشی ولی باطنا تبلیغی نموده تا بتواند از طریق آن ها مقاصد خود را عملی سازد.

یکی از این موسسات، موسسه مطالعات بهائی شمال امریکا (ABS) است که کارش برگزاری کنفرانس های سالانه (نظیر آن چه در کنفرانس تورنتو با همکاری دانشگاه تورنتو انجام داد)، انتشار سالانه ژورنال مطالعات بهائی و بولتن ABS، برگزاری سمینارهای بین فصلی و چاپ و نشر کتاب، و حمایت از پایان نامه ها به منظور گسترش دروس دانشگاهی است. ایجاد کرسی های مرتبط با بهائیت نیز از جمله اهداف این موسسه در دانشگاههاست.

همچنین در برنامه این موسسه است:

تشکیل گروههای مطالعاتی، اعطای بورس به دانشجویان مستعد، ایجاد دوره های آموزشی دانشگاهی در موضوعات مختلف بهائی (مدارس تابستانه و زمستانه)، استفاده از ژورنال مطالعات بهائی و سالنامه ها برای انعکاس دیدگاه ها جهت جذب دانشگاهیان و فرهیختگان.

این موسسه شعبی در استرالیا، آرژانتین، برمودا، برزیل، کامرون، شیلی، انگلستان، اروپای فرانسه زبان، اروپای آلمانی زبان، ایتالیا، ژاپن، روسیه، آفریقای جنوبی، ترینیداد و توباگو، سنگاپور و ونزوئلا دارد.

یکی دیگر از این قبیل مراکز، مرکز "کرسی برای صلح جهانی" است که تحت نظارت محفل ملی امریکا در سال 1993 در کالج پارک در دانشگاه مریلند در مرکز بین المللی توسعه و تعارض تاسیس شد. هدف این برنامه ارائه مدل بهائیت برای صلح جهانی است که در پوشش یک برنامه مشارکتی با دانشگاه از طریق دوره های آموزشی و میزگردها و کنفرانس های بین المللی تبلیغ را انجام می دهد.

نفوذ در سازمان های بین المللی

بهائیت در سال 1925توسط شوقی دفتر بین المللی بهائی را در ژنو_ شهر جامعه ملل تاسیس کرد سپس با پایان جنگ جهانی دوم و تشکیل سازمان ملل متحد در سال 1945 اقدام به ورود به این سازمان بین المللی نمود و در سال 1947 محفل ملی امریکا به عنوان یک سازمان مردم نهاد در سازمان ملل ثبت و دارای نماینده گردید که سال بعد جایش را به جامعه بین المللی بهائی داد.

از سال 1970 به عنوان سازمان غیر دولتی، طرف مشورت کمیسیون اقتصادی- اجتماعی سازمان ملل (اکو سوک) انتخاب شد که از آن به بعد نماینده بهائیان در مجامع و رویدادهای مختلف سازمان ملل در همه جا حضور یافته و مشارکت دارند و خود را نماینده پنج ملیون بهائی در 190 محفل ملی و 46 محفل مستقل و 17000 محفل محلی و... معرفی می کنند. این موقعیت، دست آن ها را برای استفاده از عنوان سازمان ملل برای حضور در کشورهای مختلف و به عنوان ادارات و آژانس های تخصصی سازمان ملل از قبیل یونسکو، یونیسف، شورای حقوق بشر و ... باز می کند.

این جامعه دفاتری در مقرهای سازمان ملل در نیویورک و ژنو و نمایندگانی در دفاتر و کمیسیون های سازمان ملل در آدیس آبابا، بانکوک، نایروبی، روم، سانتیاگو و ویتنام دارد.

دفتر نیویورک آن ها هر هفته چند نوبت با 3 نفر از اعضای بیت العدل که کمیته سیاست گذاری دفاتر امور خارجه را تشکیل می دهد تماس می گیرند.

این دفتر 20 نفر پرسنل دارد و کارکنان برجسته آن هر سال 9 روز در جلسات و میتینگ های مرکز جهانی بهائی حضور دارند. همچنین دفتری با حدود 10 کارمند در مقر اروپائی سازمان ملل یعنی ژنو دارد که همین اقدامات را دنبال می نماید.

این جامعه زیر نظر و هدایت بیت العدل، بیانیه هائی صادر می کند که در سایت و نیز فصلنامه اش به نام "کشور واحد" به زبان های انگلیسی، فرانسه، چینی، آلمانی، روسی و اسپانیائی منتشر می شود.

بیت العدل در پی آن است که پس از گذار بهائیت از دوره هائی که آن را مراحل مجهولیت، مظلومیت، انفصال و رسمیت می نامد به مراحلی که آن را مراحل استقلال، حکومت ملی بهائی و سپس حکومت بین المللی بهائی می خواند، برساند و برای رسیدن به آن از سال 1963برنامه های متعددی را تدارک دیده و اجرا نموده و بعضی را در حال اجراست:

برنامه 9 ساله (1964-1973)

برنامه 5 ساله (1974-1979)

برنامه 7 ساله (1980-1986)

برنامه 6 ساله (1987-1992)

برنامه 3 ساله (1993-1996)

برنامه 4 ساله (1996-2000)

برنامه یک ساله (2000-2001)

برنامه 5 ساله اول (2001-2006)

برنامه 5 ساله دوم (2006-2011)

برنامه 5 ساله سوم (2011-2016)

برنامه 5 ساله چهارم (2016-2021)

بیت العدل در نظر دارد تا پایان برنامه 5 ساله چهارم جمعیت بهائیان را به 100 میلیون برساند!

ترسیم جغرافیای جهانی تبلیغ

 بیت العدل با توجه به گستردگی جغرافیائی جهان، تنوع فرهنگی و میزان توانائی های بهائیان در هر نقطه، از سال 1990 اقدامات زیر را به اجرا گذاشت تا بتواند همه نقاط را در جهان پوشش دهد:

 * اجرای برنامه آموزشی- تبلیغی روحی

 این برنامه را برای همه نقاط تدارک دیده که به نوع نرم و آرام، اهداف و شعارهای بهائیت را برای هر نوع سلیقه ای جا بیاندازد. تا به حال 8 کتاب آموزشی از مجموعه کتاب های روحی منتشر شده و قرار است در آینده 10 کتاب دیگر منتشر و تعداد آن ها به 18 کتاب برسد. این کتاب ها از مفاهیم عمومی و مشترک آغاز می کند و برای آن معلمینی را آموزش می دهند که به آن ها تویتر می گویند و سعی می کنند حتی معلمین آرام آرام برای کتاب های اولیه از غیر بهائیان باشند.

 پس از طی کتاب های اولیه، در کتاب هشتم از مجموعه روحی، به موضوع عهد و میثاق و دوری از ناقضین و معاندین امر تاکید می کنند. حیات روحانی، قیام به خدمت، کلاس های کودکان، دو مظهر ظهور، و جوانان، پنج کتاب اولیه روحی بودند.

 این مجموعه بر اساس روش نوین آموزش غیر مستقیم (که در نقاطی از جهان مثل کلمبیا توسط بنیاد راکفلر اجرا شده) کپی برداری گردیده تا به جذب افراد بدون تحریک اعتقادات آن ها و ایجاد واکنش های تدافعی در آن ها بپردازد.

 همچنین 4 برنامه درس اخلاق کودکان، توانمند سازی نوجوانان، کلاس های جوانان و نیز مناجات و حلقه های مطالعاتی، فعالیت های آموزشی- تبلیغی بهائیان را تشکیل می دهد.

 بری اجرای این برنامه آموزشی تبلیغی غیر مستقیم و مستقیم، بیت العدل ساختار جغرافیائی روستا/شهر /ایالت/کشور را در تقسیم بندی خود تغییر داده و اصطلاح کلاستر (خوشه) را که معادل یک شهر کوچک گرفته می شود، به کار می برد.

 کلاستر ها به لحاظ فعالیت های تبلیغی بهائی به به چهار گروه A,B,C,D دسته بندی می شوند. کلاستر D کم فعالیت ترین و کلاستر A موفق ترین کلاستر تلقی می شود. در کلاستر A برنامه گسترده رشد (IPG) کاملا نهادینه شده و افراد فعال تبلیغی آن به عنوان مهاجران دخیره می توانند خصوصا در سطح ملی به کلاستر های دیگر منتقل شوند. آن ها در پروسه توسعه و تحکیم کلاسترهای C,Dخدمت خواهند نمود. در واقع کلاستر های قوی تر و فعال تر موظفند که کلاسترهای ضعیف تر را فعال کنند.

 طبق بیانیه بیت العدل قرار است تعداد کلاسترهای دارای برنامه رشد (IPG) تا پایان برنامه تبلیغی جاری (سال 2016) به عدد 5000 برسد.

 این برنامه بیت العدل نشان می دهد که چگونه بیت العدل با این نقشه جغرافیائی و تقسیم بندی خوشه ای دنیا توسط نهادهای زیر مجموعه اش، بهائی سازی جهانی را هدف قرار داده و به اجرا گذاشته است.

 بیت العدل در طول سالیان تلاش نموده با بهره گیری از شرایط و جناح بندی های سیاسی بین المللی از قدرت و توان تبلیغی خود در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه و آرای سیاسی آن ها در صدها مجمع و اجلاس ملی و بین المللی استفاده نموده، بیانیه هائی را به نفع خود به عنوان یک اقلیت دینی صلح دوست و علاقمند به خدمت به اجتماع که مورد آزار و اذیت و تضییع حقوق توسط حکومت ایران واقع شده، تایید بگیرد.

 تبلیغات گسترده و سیستماتیک افراد و نهادهای بهائی و حمایت های متنوع نخبگان و نهادهای رسمی و غیر رسمی در کشورهای مختلف از آن ها، موجب شده تا ده ها هزار نفر در کشورهای مختلف بدون آن که اطلاعی از منویات اصلی آن ها داشته باشند نسبت به آنها احساس همدردی کنند.


ادامه مطلب

مطالب مرتبط
هژبر یزدانی
قیامت از دیدگاه بهائیت
دموکراسی و بهائیت 2
دموکراسی و بهائیت 1
هویدا و فراماسونری
سخنان عبدالبهاء در مونترال و نقد آن
شیخیه بستر پیدایش بابیت و بهائیت
مروری بر افکار شیخ احمد احسایی
ارسال دیدگاه
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
آخرین مطالب ارسالی سایت
مطالب محبوب
مطالب تصادفی