صفحه اصلی نقشه سایت خوراک
هویت گردانندگان سایت بالاترینمجله بهائیت آن گونه که هست نقد و بررسى آیین بهائیت مدعیان دروغینباب در بوشهر بهائیت وسیاست مدعی همسری امام زمان عجائمه و آفرینش
موضوعات
آمار
● آمار مطالب کل مطالب : 547 کل نظرات : 0 ● آمار کاربران افراد آنلاین : 16 تعداد اعضا : 0 ● آمار بازدید بازدید امروز : 1,368 بازدید دیروز : 2,521 بازدید کننده ارمزو : 253 بازدید کننده دیروز : 424 گوگل امروز : 0 گوگل دیروز : 0 بازدید هفته : 8,422 بازدید ماه : 21,395 بازدید سال : 21,395 بازدید کلی : 21,395 ● اطلاعات شما آی پی : 3.235.108.188 مروگر : سیستم عامل :
آرشیو
لینک های دوستان

منتظران گناهكار

میکائیل
:
بازدید : 3


«شما مكلّف هستید كه اوامر و دستورات ما را به دوستانمان برسانید، با اینكه ما بر اساس فرمان خداوند بزرگ و صلاح واقعى خود و شیعیانمان - تا زمانى كه حكومت بر دنیا در اختیار ستمگران است - در نقطهاى دور و پنهان از دیدهها به سر مىبریم ؛ ولى از تمام حوادث و ماجراهایى كه بر شما مىگذرد، كاملاً مطّلع هستیم و هیچچیز از اخبار شما بر ما پوشیده نیست. از خطاها و گناهانى كه بندگان صالح خداوند، از آنها دورى مىكنند ؛ اما شما آنها را مرتكب مىشوید نیز با خبریم. از عهدشكنىها و پشت سر گذاشتن عهد و پیمانها با اطلاعیم... پس از خداوند بترسید و تقوا پیشه كنید و ما خاندان رسالت را مدد رسانید... سعى كنید اعمالتان به گونهاى باشد كه شما را به ما نزدیك سازد و از گناهانى كه موجبات نارضایتى ما را فراهم مىنماید، بترسید و دورى كنید...»[198[.

بر اساس این توقیع شریف، همه شیعیان و دوستداران حضرت، توصیه به تقوا و ورع شدهاند و این بهترین راه دوستى و خشنودى امام زمان(عج) است ؛ همان طورى كه گناهان و معاصى، باعث نارضایتى آن حضرت و قطع پیوند و ارتباط با او است. حتّى در توقیع دیگر، علّت طولانى شدن غیبت و عدم مشاهده و دیدار آن حضرت، گناهان و انحرافات شیعیان و دوستان اهل بیت (علیهمالسلام) ذكر شده است: «... ما عهد مىكنیم با شما اى دوست مخلص (شیخ مفید) كه در راه ما با ظالمان مجاهده مىكنى ؛ هر كس از برادران دینى شما - كه تقوا را سرمایه خویش قرار دهد - از فتنههاى گمراه كننده و ظلمت خیز، در امان خواهد بود... آنچه كه موجب جدایى ما و دوستانمان گردیده و آنان را از دیدار ما محروم كرده است، گناهان و خطاهاى آنان و تخلّف از فرمانهاى خداوند است»[199[.

جالب آنكه در آغاز قیام جهانى حضرت مهدى(عج) یاران و اصحاب نزدیك ایشان، پیمان و بیعت سختى با آن حضرت مىبندند و تعهّد مىكنند كه از گناهان و انحرافات دورى جویند و از ظلم و فسادگرى بپرهیزند. امیرمؤمنان على (علیهالسلام)، در ضمن یك حدیث طولانى، در وصف بیعت یاران امام زمان(عج) چنین مىفرماید:

با او بیعت مىكنند كه هرگز:

دزدى نكنند «یبایعون على اَن یَسرَقوا» ؛

زنا نكنند «ولا یَزنوا» ؛

مسلمانى را دشنام ندهند «و لا یَسُبّوا مسلما» ؛

خون كسى را به ناحقّ نریزند «و لا یقتلوا مُحرما» ؛

به آبروى كسى لطمه نزنند «و لا یهتك حریما مُحرّما» ؛

به خانه كسى هجوم نبرند «و لا یهجموا منزلاً» ؛

كسى را به ناحق نزنند «و لا یضربوا احدا الاّ بالحقّ» ؛

 طلا، نقره، گندم و جو ذخیره نكنند «و لا یكنزوا ذهبا و لا فضّة و لا بُرّا و لا شعیرا» ؛

مال یتیم را نخورند «ولا یأكلوا مالَ الیتیم» ؛

در مورد چیزى كه یقین ندارند، گواهى ندهند «و لا یشهدوا بما لا یَعلمون» ؛

مسجدى را خراب نكنند «ولا یُخرِبوا مسجدا» ؛

مشروب نخورند «و لا یَشربوا مسكرا» ؛

حریر و خز نپوشند «و لا یلبَسوا الخزّ و لا الحریر» ؛

در برابر سیم و زر سر فرود نیاورند «و لا یتمنطقوا بالذّهب» ؛

راه را بر كسى نبندند «و لا یقطعوا طریقا» ؛

راه را نا امن نكنند «و لا یخیفوا سبیلاً» ؛

گرد همجنس بازى نگرایند «و لا یَفسقوا بغُلام» ؛

خوراكى را از گندم و جو انبار نكنند «ولا یحبسوا طعاما مِن بُرّ و لا شعیر» ؛

به كم قناعت كنند «و یرضَونَ بالقلیلِ» ؛

طرفدار پاكى باشند «و یَشَتّمونَ على الطیّب» ؛

از پلیدى گریزان باشند «و یكرهون النجاسة» و...»[200[.

پس گناهان و رذایل اخلاقى، عامل مهمى در محرومیت انسان از عنایات امام زمان(عج) است. با این حال باید دانست كه امام هر زمان، مظهر رحمت و رأفت الهى و واسطه فیض بین خالق و مخلوق است. تمام نعمتها به بركت وجود امام و حجّت هر زمان به مردم مىرسد و تمام بلاها نیز به بركت وجود او رفع مىشود و با اندكى اشتباه و خطایى، این الطاف و بركات از انسان دریغ نمىگردد. او مظهر رحمت الهى است و هیچ سود و منفعتى را از دیگران توقّع ندارد و جز در راه منافع آنان قدم بر نمىدارد. در عنایت و لطف او، هیچ بخل و كاستى راه ندارد.

آن حضرت در سخنان خیرخواهانهاى مىفرماید: «پس باید هر یك از شما [شیعیان]، كارهایى را كه موجب جلبِ محبّت مىگردد، انجام دهید و باید از كارهاى ناپسندى كه خشم و غضب ما را در پى دارد، اجتناب كنید. پس [آگاه باشید كه] مرگ آدمى ناگهان مىرسد كه در آن، دیگر توبه سودى نمىرساند و ندامت، نمىتواند او را از عذاب برهاند»[201[.

یقین بدانیم اگر كوچكترین انحرافى كه در بین شیعه ایجاد شود، قلب امام زمان را ناراحت و رنجور خواهد كرد. به همین جهت آن حجّت خداوند، شكوه خویش را از دست شیعیان جاهل و منحرف به این صورت اظهار مىدارد: «به حقیقت، نادانان و كمخردان شیعه و كسانى كه پر و بال پشه بر دین آنها برترى دارد، ما را آزار مىدهند[202[[.

در پایان توصیه مىشود، ارتباط خود را با خواندن دعا و انجام اعمال نیك، با امام زمان(عج) پررنگتر كنید و خود را همیشه مدیون و بدهكار او بدانید. اگر دعاها و خواستهها، همراه با گریه، پشیمانى و اشك شوق باشد، احتمال استجابت آن بیشتر است ؛ پس سوز و ندبه خود را با خواندن دعاى عهد و ندبه، اعلام دارید و در عین حال استغفار و توبه را فراموش نكنید. بهترین شفیع در بارگاه الهى براى آمرزش گناهان، امام معصوم است و دعاى او در حق شیعیانش به یقین اجابت مىشود[203[.

……………………………………………………………………………………………………………

[198]. بحارالانوار، ح 53، ص 175.

[199]. نجم الثاقب، ص 567.

[200]. منتخب الاثر، ص 581، ح 4 ؛ الملاحم و الفتن، ص 53.

[201]. بحارالانوار، ج 53، ص 174، ح 7.

[202]. احتجاج طبرسى، ج 2، ص 474.

[203]. براى مطالعه بیشتر در این زمینه ر.ك: ناصر مكارم شیرازى، مهدى انقلابى بزرگ ؛ محمد محمدى رى شهرى، كیمیاى محبّت ؛ علیرضا رجالى، یكصد پرسش و پاسخ پیرامون امام زمانعج و...  .

مطالب مرتبط
انتظار پویا
انتظار فرج امام زمان (عج)
پیروان ادیان مختلف در عصر ظهور
نظر مرجع در رابطه با طهارت و نجاست بهائیتـ ؟؟
ویژگی های یاران امام زمان (عج)
یاران امام زمان (عج)
خروج دجال و سفیانى
دعاها و زیارات امام زمان عج
ارسال دیدگاه
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
آخرین مطالب ارسالی سایت
مطالب محبوب
مطالب تصادفی