صفحه اصلی نقشه سایت خوراک
اینفوگرافی روحیه ماکسولکتاب پیام پدرپیوند بهاییت بااسرائیلاحكام مخالف عقل در بهاییتبرداشت های نادرستعوامل موثر در گرایش به بهائیتتغییر نگرش خوبی و بدیعبدالحسین آیتی (آواره سابق)
موضوعات
آمار
● آمار مطالب کل مطالب : 547 کل نظرات : 0 ● آمار کاربران افراد آنلاین : 14 تعداد اعضا : 0 ● آمار بازدید بازدید امروز : 1,312 بازدید دیروز : 2,521 بازدید کننده ارمزو : 245 بازدید کننده دیروز : 424 گوگل امروز : 0 گوگل دیروز : 0 بازدید هفته : 8,366 بازدید ماه : 21,339 بازدید سال : 21,339 بازدید کلی : 21,339 ● اطلاعات شما آی پی : 3.235.108.188 مروگر : سیستم عامل :
آرشیو
لینک های دوستان

تکلیف سیاسی و اجتماعی منتظران

میکائیل
:
بازدید : 3


و روش پیامبر (صلیاللهعلیهوآله)  وسلم و اهل بیت او را فراموش كنند ؛ بلكه باید همواره آن را در نظر داشته و آماده پیوستن به قیام جهانى حضرت مهدى(عج) باشند و در عین حال خود علیه ظلم و ستم و فساد، مبارزه كنند.

رسول گرامى اسلام فرمود: «لا یزالونَ قومٌ من امّتى یُقاتلون على الحقّ ظاهرین الى یوم القیامة»[185] ؛ «همواره گروهى از امت من تا روز رستاخیز، پیروزمندانه در راه حق نبرد مىكنند[.

در روایات به نمونهاى از منتظران و شیعیان واقعى امام (علیهالسلام) در عصر غیبت اشاره شده كه علیه ظلمت و فساد قیام مىكنند و راه امامان خود را تداوم مىبخشند و جانشین ولىعصر(عج) در روى زمین هستند.

امام صادق (علیهالسلام) مىفرماید: «فیَجعَلُ اللّه قم و اهلَها قائمین مقام الحجّة»[186] ؛ «خداى تبارك و تعالى، قم و اهل قم را قائم مقام حجّت قرار مىدهد» و نیز «قم به این جهت قم نامیده شده كه اهل آن در محضر قائم آل محمّد(عج) گرد مىآیند و با او قیام مىكنند و از یارى او منحرف نمىشوند»[187[.

2. حق خواهى و حق مدارى:

تاریخ، صحنه حضور و نزاع دو گروه حقّ و باطل و دو اندیشه طغیانگرى و حقگرایى است ؛ راه حقّ و صلاح، راه پیامبران و صالحان و راه باطل و كفر، راه شیاطین و سردمداران زر و زور و تزویر است. این دو گروه و نبرد میان آنها، همیشه در جامعه بوده و همه منتظران واقعى امام زمان(عج)، باید پیرو و طرفدار حق و مخالف و دشمن باطل باشند. با ظهور حضرت مهدى(عج)، جهان شاهد مصاف نهایى حق و باطل و پیروزى و غلبه حق به رهبرى آن حضرت خواهد بود و منتظران ظهور نیز در هر حال باید براى چنین مصافى آماده باشند و خود نیز باید حق و حق خواهى را محور و مدار برنامهها و فعالیتهایشان قرار دهند.

رسول خدا (صلیاللهعلیهوآله)  وسلم در این زمینه مىفرماید: «لا تَزالُ طائفة مِن اُمّتى على الحَقّ ظاهرین حتّى یأتى امرُ اللّه»[188] ؛ «گروهى از امت من همواره حق را آشكار مىكنند تا فرمان خدا (امر ظهور) فرا رسد[.

حضرت على (علیهالسلام) نیز مىفرماید: «واللّه ما یكونُ ما تأملون حتّى یهلِك المبطلون و یضمحلّ الجاهلون و یأمن المتّقون...»[189] ؛ «به خدا سوگند! آنچه آرزو مىكنید، تحقّق نمىیابد، مگر هنگامى كه باطل از بین رود و نادانها نابود شوند و پرهیزگاران، آرامش خود را باز  یابند...[.

3. استقامت و ایستادگى در سختىها:

]انتظار ظهور»، یكى از بزرگترین عوامل پایدارى، استقامت و مقاومت در برابر سختىها و مشكلات عصر غیبت است. انتظار مسلمانان - به ویژه شیعیان - را در برابر ظلمها، فسادها، زورگویىها و انواع بلاها و سختىها، ثابت و پا برجا نگه مىدارد و به آنان دل و جرأت مىدهد تا در برابر تهدیدها، تطمیعها و سختگیرىهاى دشمنان اسلام، خود را نبازند و از هیچ چیز و هیچ كس نهراسند.

پیامبر اكرم (صلیاللهعلیهوآله)  وسلم به مسلمانان صدر اسلام فرمود: «بعد از شما قومى خواهد آمد كه پاداش هر یك از آنها برابر پاداش پنجاه نفر از شما است». گفتند: اى رسول خدا! مگر نه این است كه ما در حضور شما، در بدر و احد و حنین شركت كردیم و قرآن در میان ما نازل شد؟! فرمود: «اگر آنچه بر آنها روى خواهد داد، بر شما روى مىداد ؛ شما نمىتوانستید چون آنها صبر و شكیبایى را پیشه خود سازید»[190[.

و نیز فرمود: «... برادران من كسانىاند كه در آخرالزمان مىآیند و ندیده، به من ایمان مىآورند... استقامت هر یك از آنها در دین خود، از كندن خارهاى گَوَن در شب تاریك و به دست گرفتن آتش گداخته، سختتر است. آنها مشعلهاى هدایتاند كه خداوند آنان را از فتنههاى تیره و تار، نجات مىبخشد»[191[.

امام حسین (علیهالسلام) نیز در این باره مىفرماید:

]... امّا الصابر فى غیبته على الاذى و التكذیب، بمنزلة المجاهد بالسیف بین یدى رسول اللّه»[192] ؛ «...  كسانى كه در زمان غیبت او در مقابل آزار و تكذیب، استقامت مىكنند، مانند كسانىاند كه در حضور رسول خدا شمشیر زدهاند[.

4. كسب آمادگى براى ظهور:

امام صادق (علیهالسلام) نیز فرموده است: «هر یك از شما باید براى خروج حضرت قائم [سلاحى] مهیّا كند - هر چند یك تیر باشد - خداى تعالى هرگاه بداند كسى چنین نیتى دارد، امید آن است كه عمرش را طولانى كند تا آن حضرت را درك كند [و از یاران و همراهانش قرار گیرد[193[.

پس براى ظهور حضرت مهدى(عج) و یارى آن حضرت، باید در هر لحظهاى آماده بود و خود را مهیّا نگه داشت و این شامل آمادگى نظامى، جسمانى و... مىشود ؛ اما مهمتر از همه آمادگى فكرى، علمى و سیاسى در عصر  غیبت است.

5. اتحاد و همدلى:

مهمترین چیزى كه در عصر غیبت واجب است، یكپارچگى و اتحاد شیعیان و پاى بندى به عهدشان با امام زمان(عج) است. هرگونه اخلال در صفوف متحد منتظران، منافى با وظایف دینى آنان و كمك به دشمنان آن حضرت است.

امام(ره) در توقیع معروف خود به شیخ مفید(ره) مىنویسد: «ولو انّ اشیاعنا - وفقهم الله لطاعة - على اجتماع من القلوب فى الوفاء بالعهد علیهم لما تأخّر عنهم الیمن بلقائنا و لتعجلت لهم السعادة بمشاهدتنا على حق المعرفة منهم بنا»[194] ؛ «اگر شیعیان ما - كه خداوند به اطاعت خویش موفقشان بدارد - در وفا به پیمانى كه با ما دارند، یكپارچه مىشدند و هرگز از میمنت ملاقات ما محروم نشده و ظهور ما به تأخیر نمىافتاد و البته سعادت حضور در محضر ما، با معرفتى حقیقى هر چه زودتر نصیبشان مىشد[.

6. رعایت حقوق دیگران:

از مهمترین امور در زندگى محبّان و منتظران قائم(عج) رعایت حقوق برادران و مسلمانان و كمك به آنان است. انسان منتظر، نمىتواند به گونهاى زندگى كند كه حقوق دیگران بر عهدهاش باشد و در عین حال خود را دوستدار و منتظر مهدى موعود بداند؟!

امام باقر (علیهالسلام) به جابر جعفى فرمود: «اى جابر! آیا كسى كه ادعاى تشیّع مىكند، براى او این قول كه دوست اهل بیت هستم، كافى است؟! سوگند به خدا، شیعه ما نیست، مگر كسى كه پرهیزگار بوده و اطاعت از خداوند كند. شیعیان ما را به این صفات بشناسید: تواضع، خشوع، امانتدارى، بسیار در یاد خدا بودن... اى جابر! به ولایت و دوستى ما، جز از راه عمل و پرهیزگارى نمىتوانى برسى[195[[.

به همین جهت امام صادق (علیهالسلام) وظایف شیعیان را در رابطه با برادران مسلمان خود، چنین معرّفى مىكند: آنچه را براى برادر مسلمانت دوست بدارى كه براى خودت دوست مىدارى ؛ از خشمگین كردن برادر مسلمان دورى كنى و آنچه را كه مورد رضایتش است، انجام دهى و اوامرش را اطاعت كنى ؛ چشم و راهنما و آیینه او باشى و... وقتى چنین كردى، دوستى خود را، به دوستى او و دوستى او را به دوستى خود پیوند دادهاى[196[[.

نتیجه اینكه علاقهمندان و یاران امام مهدى(عج)، باید كاملاً خود را وظیفهشناس و پایبند به اسلام و متعهّد و مسئول بدانند و همواره مراقب احوال و كارهاى خود باشند و از انحرافات دورى جسته و پناه به خدا ببرند و مو به مو احكام اسلام را عمل نمایند تا شایستگى سربازى آن حضرت را پیدا كنند[197[.

7. اطاعت از نایبان امام (علیهالسلام( 

عصر غیبت، دوران پنهان زیستى امام و عدم دسترسى به او است ؛ در این صورت براى اخذ احكام و تعالیم دینى و عمل به وظایف و تكالیف سیاسى، اجتماعى و عقیدتى، باید به نایبان عام آن حضرت مراجعه كرد و به ولایت و رهبرى آنان گردن نهاد. فقها و علما، به عنوان جانشینان امام معصوم (علیهالسلام)، راهبران جامعه و هادیان امت و محل رجوع مردم هستند و احكام دینى را با اجتهاد و تفقه خود، به آنان ابلاغ مىكنند.

…………………………………………………………………………………………………………

[185]. نهج الفصاحه، ج 2، ص 516 ؛ منتخب الاثر، ص 514.

[186]. منتخب الاثر، ص 443.

[187]. همان، ص 485.

[188]. نهج الفصاحه، ج 2، ص 516 ؛ منتخب الاثر، ص 514 ؛ بحارالانوار، ج 51، ص 52.

[189]. نهج البلاغه، ج 1، ص 198 ؛ الغیبة طوسى، ص 279.

[190]. منتخب الاثر، ص 515 ؛ الغیبة طوسى، ص 275.

 

[191]. بحارالانوار، ج 52، ص 124.

[192]. همان، ج 51، ص 133.

[193]. الغیبة النعمانى، ص 321، ح 10.

[194]. بحارالانوار، ج 53، ص 177، ح 8.

[195]. كافى، ج 3، ص 74.

[196]. كافى، ج 2، ص 169.

[197]. ر.ك: محمد مهدى اشتهاردى، حضرت مهدىعج فروغ تابان ولایت، ص 259 و 260.

مطالب مرتبط
انتظار پویا
انتظار فرج امام زمان (عج)
پیروان ادیان مختلف در عصر ظهور
نظر مرجع در رابطه با طهارت و نجاست بهائیتـ ؟؟
ویژگی های یاران امام زمان (عج)
یاران امام زمان (عج)
خروج دجال و سفیانى
دعاها و زیارات امام زمان عج
ارسال دیدگاه
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
آخرین مطالب ارسالی سایت
مطالب محبوب
مطالب تصادفی