صفحه اصلی نقشه سایت خوراک
مسلك بهاییتاینفوگرافی عبدالبهاء در مورد انجمن حجتیه و فعالیت هاى آن در مقابل بهائیت توضیح دهید؟ علت برخى انتقادات بر عملكرد آن چیست؟اعترافات باب1شبکه ی بهاییانسركرده بابیت وبلوف های فریبندهگرایش به امریكاکتاب نقد شبهات مهدویت در کتاب مبادی استدلال
موضوعات
آمار
● آمار مطالب کل مطالب : 547 کل نظرات : 0 ● آمار کاربران افراد آنلاین : 7 تعداد اعضا : 0 ● آمار بازدید بازدید امروز : 1,253 بازدید دیروز : 2,372 بازدید کننده ارمزو : 131 بازدید کننده دیروز : 294 گوگل امروز : 0 گوگل دیروز : 1 بازدید هفته : 13,188 بازدید ماه : 26,161 بازدید سال : 26,161 بازدید کلی : 26,161 ● اطلاعات شما آی پی : 34.237.124.210 مروگر : سیستم عامل :
آرشیو
لینک های دوستان

وظیفه منتظران (1)

میکائیل
:
بازدید : 4


پندارها با این اعتقاد و باور است. وقتى انسان حقیقتا منتظر كسى باشد، تمام رفتارها و سكناتش نشان از منتظر بودن او دارد.

به عنوان مثال اگر منتظر میهمان باشد، حتما خانه را تمیز و مرتب مىكند، وسایل پذیرایى را آماده مىكند و با لباس مرتّب و چهرهاى شاداب، در انتظار مىماند. چنین كسى مىتواند ادعا كند كه منتظر میهمان است. اما كسى كه نه خانه را مرتّب كرده و نه وسایل پذیرایى را آماده نموده است و نه لباس مرتّب و تمیزى پوشیده و نه اصلاً به فكر میهمان بوده است ؛ اگر ادعا كند كه در انتظار میهمان است. همه او را ریشخند كرده، بر گزافهگویى او خواهند خندید!!

**لاف عشق و گله از یار زهى لاف دروغ

عشق بازان چنین مستحق هجرانند**

بعضى از بایستهها و وظایف منتظران امام مهدى(عج) را چنین مىتوان شمارش كرد:

یك. وظایف فردى و اخلاقى:

1-1. سنخیت با امام:

منتظران واقعى، وضعیت فكرى، روحى و عملى خود را به گونهاى سامان مىبخشند كه سنخیت كاملى با امام زمان(عج) داشته باشد. به طور كلى هر انسانى داراى سه مرتبه وجودى (افكار، صفات و اعمال) است و هیچ انسانى از این قاعده مستثنا نیست. اگر كسى بخواهد به انسان دیگرى نزدیك شود، چارهاى ندارد جز اینكه بكوشد نوع اعتقاد، باورها، صفات و رفتار خود را به ایشان نزدیك سازد تا از این طریق شیعه و پیرو واقعى او باشند.

امام باقر (علیهالسلام) در تفسیر آیه «یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اصْبِرُوا وَ صابِرُوا وَ رابِطُوا»[157] فرمود: «اصبروا»، یعنى صبر كنید بر اداى واجبات و «صابروا»، یعنى شكیبا باشید بر اذیّت دشمنان و «رابطوا»، یعنى رابطه ناگسستنى با امام خود، مهدى منتظر(عج) داشته باشید»[158[.

1-2. پرهیزكارى و تزكیه نفس:

یكى از وظایف و بایستههاى مهم منتظران، آراستن درون با فضایل انسانى و چنگ زدن به مكارم اخلاقى است ؛ یعنى، همان طور كه قرآن مىفرماید: «اگر مىخواهید محبوب خدا باشید، تقوا پیشگى كنید» ؛ این قانون در مورد حضرت مهدى(عج) نیز هست.

بسى گفتند از عیسى و مهدى

مجرّد شو، تو هم عیساى عهدى

ز مهدى گر چه روزى چند پیشى

بكش دجّال خود، مهدىّ خویشى

چو تو در معرفت، چون طفل مهدى

چه دانى، قدر علم و فضل مهدى؟!

به نور علم مىكن دیده روشن

كه تا بتوانیش هر لحظه دیدن[159]

از امام صادق (علیهالسلام) نقل شده است: «براى صاحب الامر، غیبتى طولانى است ؛ در این دوران هر كس باید تقوا پیشه سازد و به دین خود چنگ زند»[160[.

1-3. یاد یار:

منتظر حقیقى، كسى است كه از یاد و نام محبوب خود غافل نمىشود و پیوسته در فكر و اندیشه او است. شخص مؤمن، در هیچ حالى از حالات و هیچ وقتى از اوقات و هیچ مكانى از مكانها، از یاد امامش و انتظار قدوم مبارك او، خالى و فارغ نیست.

روایت شده است: وقتى امام موسى بن جعفر (علیهالسلام) از امام غایب و نعمت باطنى خدا یاد كرد، فردى پرسید: آیا از امامان كسى غایب مىشود؟ فرمود: «نعم یغیبُ عن اَبصارِ النّاس شخصُهُ و لا یَغیبُ عن قُلوبِ المؤمنین ذِكرُهُ و هو الثّانى عَشر منّا»[161] ؛ «بلى، شخص او از دیدگاههاى مردم غایب مىشود ؛ ولى یاد او از دلهاى مؤمنان نهان نمىشود و او دوازدهمین نفر از ما است[.

بزرگداشت یاد و نام امام مهدى(عج) مصادیق و شكلهاى مختلفى دارد كه به بعضى از آنها اشاره مىشود:

1-3-1. برپاخاستن به هنگام شنیدن نام ایشان ؛ نقل شده است: «روزى در مجلس حضرت صادق (علیهالسلام)، نام مبارك حضرت مهدى(عج) برده شد ؛ امام ششم به منظور تعظیم و احترام نام آن حضرت از جاى خود برخاست و قیام فرمود»[162]. «امام رضا (علیهالسلام) نیز با شنیدن نام آن حضرت برخاست و دست خود را به نشانه تواضع بر سر گذاشت»[163[.

1-3-2. نكوداشت روزهاى منسوب به آن حضرت ؛ مانند نیمه شعبان و اعیاد چهارگانه اسلامى: فطر، قربان، غدیر و جمعه.

1-3-3. آغاز كردن هر روز با سلام به پیشگاه امام (علیهالسلام) ؛ منتظران امام مهدى(عج) در آغاز هر روز و در تعقیب نماز صبح، سلام به مولاى خود را فراموش نمىكنند و متناسب با فرصت وقت، یكى از زیارتها و دعاها را مىخوانند و...[164[.

1-4. اظهار محبّت و مودّت:

یكى از اوصاف منتظران شیعیان خالص امام زمان(عج)، مهرورزى و محبّت سرشار به آن حضرت است. البته این محبت و مهرورزى دو طرفه است ؛ زیرا امام معصوم نیز شیعیان و یاران خود را دوست دارد و شفیق و دلسوز آنها است: «[الامام] الانیسُ الرفیق و الوالدِ الشفیقُ و الاخُ الشفیق...»[165] ؛ «امام همدم و رفیق، پدر مهربان و برادر دلسوز است[.

پیامبر اكرم (صلیاللهعلیهوآله)  وسلم درباره لزوم دوستى حضرت مهدى(عج) مىفرماید:

]مَن اَحَبّ اَن یَلقى اللّه و قَد كَمل ایمانُهُ و حَسُنَ اِسلامُهُ فَلیَتَوَلَّ الحُجّة صاحب الزمان المنتظر»[166] ؛ «هر كس دوست دارد خدا را ملاقات كند ؛ در حالى كه  ایمانش كامل و اسلامش نیكو باشد، پس باید دوستدار حضرت حجّت، صاحب الزمان منتظر باشد[.

خود امام مهدى(عج) نیز مردم را به كارهایى سفارش فرموده كه موجب ازدیاد محبّت و مودّت مىشود: «هر یك از شما باید به امورى بپردازد كه او را به محبّت ما نزدیك كند و از كارهایى كه ناخوشایند ما است، دورى جوید ؛ زیرا ظهور ما به صورت ناگهانى فرا مىرسد»[167[.

1-5. حزن و اندوه و ندبه:

محزون بودن در فراق امام مهدى(عج)، ندبه و اظهار شوق به لقاى او از اوصاف منتظران عاشق پیشه است.

امام حسن عسكرى (علیهالسلام) فرمود: «لا تزالُ شیعتنا فى حُزنٍ حتّى یظهَر وَلَدى الّذى بشّر به النبى (صلیاللهعلیهوآله)  وسلم»[168] ؛ «شیعیان ما در یك اندوه دائم به سر مىبرند تا فرزندم - كه پیامبر (صلیاللهعلیهوآله)  وسلم نوید ظهورش را داده است - ظاهر شود[.

1-6. اظهار اشتیاق و چشم به راه بودن:

شور طلب و علاقه دیدار یار و اظهار شیدایى و اشتیاق به محبوب، از ویژگىهاى بارز منتظران است ؛ چنان كه در دعاى ندبه آمده است: «لیتَ شِعرى اَینَ استَقرّت بِكَ النّوى بَل اَىُّ ارض تُقِلُّك اَو ثَرى ابرضوى ام غیرها ام ذى طوى...»[169] ؛ «اى كاش مىدانستم در چه جایى منزل گرفتهاى و چه سرزمین و مكان تو را در بر گرفته است! آیا در كوه رضوى هستى و یا در جاى دیگر و یا در ذىطوى هستى...[.

امام على (علیهالسلام) وقتى از امام مهدى(عج) و صفات آن حضرت مىگوید ؛ ناگاه از  درون سینه آهى مىكشد و شوق دیدار آن بزرگوار را ابراز مىدارد.

ادامه مطلب


مطالب مرتبط
انتظار پویا
انتظار فرج امام زمان (عج)
پیروان ادیان مختلف در عصر ظهور
نظر مرجع در رابطه با طهارت و نجاست بهائیتـ ؟؟
ویژگی های یاران امام زمان (عج)
یاران امام زمان (عج)
خروج دجال و سفیانى
دعاها و زیارات امام زمان عج
ارسال دیدگاه
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
آخرین مطالب ارسالی سایت
مطالب محبوب
مطالب تصادفی