صفحه اصلی نقشه سایت خوراک
خروج دجال و سفیانىمروری بر افکار شیخ احمد احسایینقدهای وارده بربهاییت2شبکه ی بهاییانیاران امام زمان (عج)فرق بین بابیت وبهاییتارتباط شیخیه با بابیت و بهائیتماجرای رسوایی شیخ احسائی
موضوعات
آمار
● آمار مطالب کل مطالب : 549 کل نظرات : 0 ● آمار کاربران افراد آنلاین : 7 تعداد اعضا : 0 ● آمار بازدید بازدید امروز : 91 بازدید دیروز : 2,022 بازدید کننده ارمزو : 9 بازدید کننده دیروز : 80 گوگل امروز : 0 گوگل دیروز : 0 بازدید هفته : 91 بازدید ماه : 91 بازدید سال : 29,202 بازدید کلی : 29,202 ● اطلاعات شما آی پی : 54.236.62.49 مروگر : سیستم عامل :
آرشیو
لینک های دوستان

آیا امام زمان عج در جزیره خضراء هستند؟

میکائیل
:
بازدید : 5

زین الدین، على بن فاضل مازندرانى نقل مىكند :

سالها در دمشق نزد شیخ عبد الرحیم خنفى و شیخ زین الدین على مغربى اندلسى، تحصیل مىكردم. روزى شیخ مغربى عزم سفر به مصر كرد. من وعدهاى از شاگردان با او همراه شدیم ؛ تا اینكه به قاهره رسیدیم. استاد مدتى در الازهر به تدریس پرداخت. پس از مدتى، نامهاى از اندلس آمد كه خبر از بیمارى پدر استاد مىداد. وى عزم اندلس كرد ؛ من و برخى از شاگردان با او همراه شدیم.

در یكى از قریههاى اندلس، بیمار شدم ؛ به ناچار استاد مرا به خطیب آن قریه سپرد و خود به سفر ادامه داد. سه روز بیمار بودم. پس از آن روزى در اطراف ده قدم مىزدم كه كاروانى از طرف كوههاى ساحل دریاى غربى وارد شد و با خود پشم و روغن و كالاهاى دیگر داشت. پرسیدم : از كجا مىآیید؟ گفتند : از دهى از سرزمین بربرها كه نزدیك جزایر رافضیان (شیعیان) است.

هنگامى كه نام «رافضیان» را شنیدم، مشتاق زیارت آنان شدم. تا محل آنان، 25 روز راه بود (دو روز بىآب و آبادى و بقیه آباد) حركت كردم و به سرزمین آبادى رسیدم. آنجا جزیرهاى بود با دیوارهایى بلند و پرچمهاى مستحكم كه بر ساحل دریا قرار داشت. مردم آن جزیره، شیعه بودند و اذان و نمازشان به شكل شیعیان بود. در آنجا از من پذیرایى كردند، پرسیدم : غذاى شما از كجا تأمین مىشود؟ گفتند : از جزیره خضراء در دریاى سفید كه جزایر فرزندان امام زمان(عج) است كه سالى دو مرتبه براى ما غذا مىآورند.

مدتى منتظر شدم تا كاروان كشتىها از جزیره خضراء رسید. فرمانده آن، پیرمردى بود كه مرا مىشناخت (اسم من و پدرم را نیز مىدانست). او مرا با خود به جزیره خضراء برد ؛ شانزده روز گذشت، آب سفیدى در اطراف كشتى دیدم و علت آن را پرسیدم ؛ شیخ گفت : این دریاى سفید و آن جزیره خضراء است. این آبهاى سفید، اطراف جزیره را فرا گرفته است و هرگاه كشتى دشمنان ما وارد آن شود، غرق مىگردد. وارد جزیره شدیم ؛ شهر داراى قلعهها و برجهاى زیاد و هفت حصار بود...  [134[.

درباره این داستان، نظرات مختلفى ارائه شده است :

1. گروهى اندك براین عقیدهاند كه داستان واقعى است.

2. برخى از كسانى كه اصل داستان را پذیرفتهاند، آن را با «مثلث برمودا» تطبیق دادهاند[135].

3. پژوهشگران بزرگى چون آقا بزرگ تهرانى، علامه شوشترى، علامه جعفر مرتضى عاملى، شیخ جعفر كاشف الغطا و... بر این عقیدهاند كه داستان جزیره خضرا واقعیت ندارد و بر حكایت نقل شده، اشكالات متعدّد سندى، تاریخى و متنى وارد كرده و آن را از درجه اعتبار ساقط كردهاند[136[.

یك. بررسى سندى و منابع داستان

1-1. منابع و مدارك:

این داستان ابتدا در مجالس المؤمنین قاضى نور اللّه شوشترى(1019ه .ق) نقل شده و آن گاه در كتاب بحار الانوار آمده است. صاحب بحار الانوار مىگوید : «این داستان را در كتابهاى معتبرى ندیدم» ؛ یعنى، آن را از یك كتاب خطى ناشناخته نقل كرده است. پس نمىتوان منبع معتبرى براى آن در نظر گرفت ؛ در این صورت از درجه اطمینان و اعتبار ساقط است.

1-2. راوى داستان:

شخصیت اصلى داستان، بیش از یك نفر نیست (على بن فاضل مازندرانى) ؛ ولى كتابهاى رجالى و معاصران او، نامى از وى به میان نیاورده و او را تأیید نكردهاند. پس نمىتوان به صحت روایت او اطمینان داشت.

دو. بررسى متن داستان:

2-1. وجود تناقضات و تضادها:

در متن داستان، تضادهایى به چشم مىخورد. در بخشى سید شمس الدین به راوى داستان مىگوید : من نایب خاص امام هستم ؛ ولى خودم آن حضرت را تاكنون ندیدهام ؛ (در حالى كه در عصر غیبت كبرى، امام نایب خاص ندارد)! پدرم نیز آن جناب را ندیده ؛ ولى سخنش را شنیده است. اما جدم هم خودش را دیده، هم حدیثش را شنیده است.

 با این حال خود او در جاى دیگر مىگوید : من هر صبح جمعه براى زیارت امام به آن كوه مىروم و خوب است تو هم بروى. شیخ محمد هم راوى داستان گفته است : فقط سید شمس الدین و كسانى مانند وى مىتوانند خدمت امام زمان مشرف شوند (تناقض(.

2-2. بیان نادرست احكام و عقاید:

در این داستان دو نكته انحرافى و نادرست وجود دارد كه هر دو مردود است:

الف. تحریف قرآن ؛ كه به اعتقاد شیعه و سنى قرآن مصون از تحریف است و این ادعا به هیچ عنوان پذیرفتنى نیست.

ب. اباحه (نپرداختن) خمس ؛ كه به اتفاق فقیهان مردود است.

2-3. بیان محل زندگى امام زمان:

این مطلب، خلاف بسیارى از روایاتى است كه محل سكونت آن حضرت را مخفى و در شهرهاى مختلف و (حتى در میان كوهها) مىداند. همین منافى با حكمت و سرّ غیبت است ؛ چون «پنهان زیستى» امام براى دفع خطرات احتمالى و مصون ماندن از دشمنان است و در صورت افشاى محل زندگى، احتمال خطر باقى است.

2-4. وجود سیصد فرمانده و یار خاص:

اگر داستان را بپذیریم، باید بگوییم كه این سیصد نفر (كه منتظر ملحق شدن سیزده نفر دیگر هستند)، عمر طولانى دارند و مانند امام زندگى مىكنند ؛ در حالى كه این مسئله هیچ مستندى ندارد و بلكه بر اساس روایات، آنان به طور ناگهانى از بسترهاى خود غایب مىشوند و به امام مىپیوندند[137[.

سه. جزیره خضراء و مدعیان مهدویت:

برآیند مباحث گذشته، این است كه داستان جزیره خضراء، اعتبار سندى و روایى ندارد و نمىتواند اثبات كند كه آنجا محل سكونت امام زمان(عج) و فرزندان آن حضرت است یا اینكه او داراى همسر و فرزند است و... حال بنا بر فرض اینكه على بن فاضل مازندرانى، شخصى راستگو بوده و چنین جزیرهاى را دیده است ؛ «باید دید كه آیا جزیره خضراء امرى واقعى است یا نه و افرادى كه او دیده است، چه كسانىاند؟ در پاسخ به طور خلاصه مىتوان گزینههاى زیر را بیان كرد :

3-1. دریاى سفید و جزیره خضراء:

دریاى سفید، همان دریاى مدیترانه است كه در زبان عرب آن را «البحر الابیض المتوسّط» مىنامند. دلیل نام گذارى آن نیز، سفید بودن آب دریا، به دلیل نوع رسوبات آن است. جزیره خضراء نیز قسمتى از انتهاى جنوب غربى اسپانیاى فعلى (اندلس قدیم) است كه به همین نام در گذشته اشتهار داشته است و در حال حاضر نیز با نام «Algeiras» شناخته مىشود.

در سال 91 ه .ق موسى بن نصیر (فرماندار افریقا از طرف ولید بن عبد الملك) و طارق و یكى از فرماندهان سپاهش آنجا را فتح كردند. از این تاریخ تا قرن نهم و دهم، جزیره خضراء در دست مسلمانان بود و حاكمانى از طرف خلفاى اموى، عباسى و امویان اندلس و فاطمیان مصر، بر آنجا منصوب مىشدند. پس از آن نیز بین مسلمانان و مسیحان دست به دست مىشد. به هر حال جزیره خضراء مكان مشهورى در اندلس (اسپانیاى فعلى) بوده است.

به نظر مىرسد، على بن فاضل، در سواحل جنوبى مدیترانه سیر كرده و از سرزمین بربرها گذشته و به جزیره خضراء نیز رفته است.

3-2. حكومت موحّدین:

سرزمین مصر و شمال آفریقا، چندین قرن تحت استیلاى حكومت فاطمى (از فرق شیعه) قرار داشت. همچنین دولت موحّدین - كه با عقاید انحرافى مرابطین و... به ستیز برخاست - از نظر پایههاى فكرى، شباهت زیادى به شیعه داشت.

موحّدین از سال 517 ه . ق به نبرد با مرابطین پرداختند و در سال 541 ه . ق اندلس را فتح كردند. بنیان گذار این حركت، شخصى به نام محمد بن عبد اللّه تومرت بود كه در «سوس» قیام كرد و خود را از فرزندان «حسن مثنى» مىدانست. افكار و عقاید وى عبارت بود از : مبارزه با منكرات و فساد حاكمان، تكیه بر نام «مهدى آل محمد» و تبلیغ وسیع از اهل مهدویت و حتى ادعاى مهدویت (اینكه او مهدى موعود است) و...  .

آنان بر قسمت غربى اندلس تسلّط یافته و جزیره خضراء، اشبلیله و قرطبه را فتح كردند. پس مهمترین ادعاى آنان (ترویج موضوع مهدویت و ادعاى آن از سوى محمد بن تومرت)، مىتوانست در شكلگیرى داستان جزیره خضراء نقش داشته باشد. این عقیده در میان پیروان او باقى ماند، به گونهاى كه برخى از آنان مرگ تومرت را منكر شدند و باور داشتند كه او بار دیگر ظهور خواهد كرد.

از طرفى مسلمانان در آن زمان داراى نیروى دریایى قدرتمند و كشتىهاى فراوانى بودند و بر كلیه سواحل دریاى مدیترانه تسلّط داشتند و دولت موحدین نیز در آن زمان، در اوج عظمت بوده و پایگاه دریایى بزرگ و نیرومندى تأسیس كرده بودند.

نتیجه گیرى:

از مجموع آنچه در این بخش گفته شد بر مىآید كه :

1. تفكر مهدویت و تكیه بر ظهور مصلح فاطمى (از نسل فاطمه زهرا علیهاالسلام از جمله موضوعاتى بوده كه در آن سامان تبلیغ مىشده است و عدهاى در آن سامان مدعى مهدویت بودهاند. دولت فاطمى نیز «تفكر مهدویت» را نشر مىداده است.

2. امكان دارد على بن فاضل، خود به سرزمین اندلس و جزیره خضراء مسافرت كرده باشد و در زمان سفر او، در جزیره خضراء، حكومتى شیعى و از اعقاب موحّدان و یا خاندانهاى دیگر شیعى حاكم بودهاند ؛ ولى على بن فاضل، مهدى موعود مورد ادعاى آنان را با معتقدات شیعه اثنا عشرى، اشتباه گرفته و هنگام نقل نیز، عقاید خود را با آن مخلوط كرده است.

3. احتمال دارد على بن فاضل، خود به سرزمین اندلس و... سفر نكرده است ؛ بلكه از دیگرانى كه در آن سرزمین (و جزیره خضراء) تردّد داشتهاند، اخبارى را از حكومت مهدى (ابن تومرت) و فرزندان و جانشینان او و یا دیگر حكومتهاى شیعى، شنیده و آرمانهاى خود را با آنچه كه شنیده است، تطبیق داده و یا داستانى از سفر خود به جزیره خضراء مطرح كرده و افراد هم كه آن را شنیدهاند (به علت كم اطلاعى از حوادث تاریخى آن زمان)، آن را بدون هیچ نقدى، نقل كردهاند.

حاصل آنكه ماجراى جزیره خضراء، مخلوطى از واقعیات آن زمان است كه رنگ شیعه اثنا عشرى به آن زده شده و در كتابهاى شیعه راه پیدا كرده است[138[.

ارتباط بین جزیره خضراء و مثلث برمودا نیز منتفى است و به هیچ عنوان، نمىتوان آن دو را بر هم تطبیق داد و آنجا را محل زندگى امام زمان(عج) دانست. علاوه بر اینكه مثلث برمودا، همواره محل زندگى، مسابقه، تفریح و... بوده است و مشكلات یاد شده براى كشتىها و هواپیماها در بعضى از كتابها، همیشگى نبوده و گاهى اتفاق مىافتاده است[139[.

در پایان گفتنى است در موضوع امام زمان(عج) كه از عقاید حتمى و جهانى همه مسلمانان است، سزاوار نیست كه با اتكا به خبرهاى غیر موثّق و حدسیّات، سخن گفت.

……………………………………………………………………………………………………………

[134]. بحار الانوار، ج 52، ص 159 ؛ اثبات الهداة، ج 7، ص 371.

[135]. ر.ك : ناجى نجّار، جزیره خضرا و تحقیقى پیرامون مثلث برمودا ؛ سید جعفر رفیعى، جزیره خضراء.

[136]. سید جعفر موسوى نسب، مقاله جزیره خضرا، نینوا و انتظار، تأمّلى نو، ص 26.

[137]. براى مطالعه بیشتر ر.ك : سید جعفر مرتضى عاملى، جزیره خضراء در ترازوى نقد، ص 201 - 229 ؛ ابراهیم امینى، دادگستر جهان، ص 205 و 206.

[138]. ر.ك : مجتبى كلباسى، بررسى تاریخى داستان جزیره خضراء، فصلنامه انتظار، ش 2، ص 110-126.

[139]. براى مطالعه درباره «مثلث برمودا» و عدم ارتباط آن با جزیره خضراء ر.ك : مجتبى كلباسى، بررسى افسانه جزیره خضرا، فصلنامه انتظار، ش 3، ص 131 و ش 4، ص 159 ؛ سیدجعفر مرتضى آملى، جزیره خضرا در ترازوى نقد، ص 229-240.

مطالب مرتبط
انتظار پویا
انتظار فرج امام زمان (عج)
پیروان ادیان مختلف در عصر ظهور
نظر مرجع در رابطه با طهارت و نجاست بهائیتـ ؟؟
ویژگی های یاران امام زمان (عج)
یاران امام زمان (عج)
خروج دجال و سفیانى
دعاها و زیارات امام زمان عج
ارسال دیدگاه
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
آخرین مطالب ارسالی سایت
مطالب محبوب
مطالب تصادفی