صفحه اصلی نقشه سایت خوراک
در جستجوی حقیقتمعرفی اجمالی حسینعلی نوری3حق انتخاب همسر در بهائیتبهائیت، دوست دشمن وطنافتضاح آئین باب دراعطای حقوق شهروندی بابیت و بهائیت و امیرکبیراحکام ساختگی در بهائیتآیا امام زمان عج در جزیره خضراء هستند؟
موضوعات
آمار
● آمار مطالب کل مطالب : 549 کل نظرات : 0 ● آمار کاربران افراد آنلاین : 4 تعداد اعضا : 0 ● آمار بازدید بازدید امروز : 891 بازدید دیروز : 2,022 بازدید کننده ارمزو : 43 بازدید کننده دیروز : 80 گوگل امروز : 0 گوگل دیروز : 0 بازدید هفته : 891 بازدید ماه : 891 بازدید سال : 30,002 بازدید کلی : 30,002 ● اطلاعات شما آی پی : 3.236.175.108 مروگر : سیستم عامل :
آرشیو
لینک های دوستان

تعالیم دوازده گانه بهاییت4

میکائیل
:
بازدید : 2

9. جهان بشری نیازمند نفثات روح القدس است

این آموزه، کوششی است برای توجیه ادعای پیامبری باب و بهاءالله که بعد از ظهور آخرین پیامبر، با داعیه بابیت و قائمیت و مظهریت، اسلام را باطل اعلام کردند و دینی جدید آوردند. شیعه نیز به دوام فیض الهی معتقد است، ولی نه آن­گونه که بهاییان معتقدند. بهاییان می­گویند: انسان‌ها افزون بر نیاز مادی، نیازهای معنوی هم دارند که برآورده ساختن آنها فقط با هدایت پیامبران امکان‌پذیر است و هر دوره­ای برای خود شرایطی دارد که ایجاب می‌کند خداوند، متناسب با دگرگونی­های زمان، مردمان را از فیض خود بهره­مند سازد. ازاین­رو، لازم است در هر دوره‌ای دین جدیدی عرضه شود و به گمان بهاییت، پایان رسالت و نبوت، شرایط زمانه و تداوم فیض الهی است.

به گفته سید محمدباقر نجفی، طرح مسئله فیض، در حقیقت به خاطر اثبات دعوی میرزا حسین‌علی است، نه اینکه به تداوم فیض و در اساس به فیوضات ربانی ایمان و اعتقادی داشته باشند. دلیل این امر در آثار بهاییت آشکار است. میرزا حسین‌علی یک بار می‌نویسد:

و نفسی الحق قد انتهت الظهورات الی هذا الظهور الاعظم و من یدعی بعده انه کذاب مفتر.26

سوگند به نفس که همه ظهورات به این ظهور بزرگ­تر پایان گرفت، هر کس که پس از چنین ظهوری، مدعی ظهور جدیدی شود، او دروغ‌گو و تهمت‌زننده است.

ولی بار دیگر، در کتاب اقدس به صراحت می­گوید:

من یدعی امراً قبل اتمام الف سنة کاملة انه کذاب مفتر.27

هر کس پیش از پایان هزار سال کامل مدعی امری شود، دروغ‌گو و افترازننده است.

 10. تعلیم و تربیت عمومی و اجباری

 بر اساس آموزه­های بهاءالله، تعلیم و تربیت حق هر کودک است و باید از این نعمت بهره‌مند شود. بنابراین، تعلیم و تربیت کودکان بر والدین آنها لازم است و در صورت ناتوانی والدین از این امر به هر دلیلی، بیت‌العدل آن را بر عهده خواهد گرفت.

این آموزه نیز افزون بر آنکه موضوع جدیدی نیست، همچون دیگر آموزه­های بهایی ارزش اجرایی و عملی ندارد؛ زیرا دستوری بسیار کلی است و مقصود از تعلیم و تربیت در آن به درستی مشخص نیست.

 11.رسالت پیامبران در اصل، برطرف کردن اختلاف­های بشر و ایجاد انس و محبت میان مردم است، در غیر این صورت به گفته عبدالبها :

اگر دین هم که خود باید درمان اختلاف­ها باشد، سبب اختلاف و جنگ و جدایی شود، بی­دینی بهتر است.28

درباره این آموزه بهایی به سه نکته می­توان اشاره کرد:‌

1. تاریخ بابیت و بهاییت پر از دشمنی‌ها و درگیری­ها میان رهبران با رهبران و رهروان با رهروان و اختلاف­های داخلی اعضای این فرقه است که هر یک سرفصلی مهم در تاریخ بهاییت به شمار می­روند، از جمله:

الف) کشمکش­های بابیان برای به‌دست آوردن عنوان «من یظهره الاهی»؛

ب) کشمکش­های بهاء و ازل و به پیروی از آنها بهاییان و ازلیان؛

ج) کشمکش­های عباس افندی با محمد‌علی افندی؛29

د) کشمکش­های شوقی با بسیاری از یاران قدیمی بهاییت؛

هـ) کشمکش­های روحیه ماکسول و سازمان ایادی با میسن ریمی، رئیس هیئت بین‌المللی بهایی.

2. آیینی که به پیروان خود دستور می­دهد: «کن شعله النار علی اعدائی و کوثر البقأ لاحبائی؛ بر دشمنانم شعله آتش باش و برای دوستانم کوثر بقا»30 نمی­تواند مدعی صلح عمومی باشد.

3. پیشینه بهاءالله پر از شرارت است. عباس افندی در نامه­ای به عمه خود (لوح عمه)، مقام میرزا حسین‌علی بهاء را در عراق ترسیم کرده و در آن، ناخواسته از تهدیدها و شرارت­ها و جنایت­های بابیان که به رهبری پدرش صورت می‌گرفت، پرده برداشته است. وی می‌نویسد:

زلزله در ارکان عراق انداخت و اهل نفاق (شیعیان) را همیشه خائف و هراسان داشت. سطوتش چنان در عروق و اعصاب نفوذ نموده بود که نفسی در کربلا و نجف در نیمه شب جرئت مذمّت نمی‌نمود و جسارت بر شناعت نمی‌کرد... .31

توبه‌کننده بهایی، عبدالحسین آیتی که مدتی از عمر خود را با نام آواره در میان بهاییان سپری کرده است، درباره صلح­جویی رهبران بهایی می‌نویسد:

عباس افندی... مخالف علنی خود را که در بساط محرم و مجرم شده و اسرار را شناخته و به کشف آن پرداخته برای افناء و اعدامش می‌کوشید و اگر موفق می‌شد، عربده اقتدار معنوی می‌کشید که ببینید: قدرت حق به کمر فلان(مخالف) زد.32

 12.عبدالبهاء در این مورد می­گوید:

 دیگر آنکه دین باید مطابق با عقل باشد، مطابق با علم باشد؛ زیرا اگر مطابق با علم و عقل نباشد، اوهام است. ‏خداوند قوه عاقله داده تا به حقیقت اشیا پی ببریم و حقیقت هر شیء‌ را ادراک کنیم. اگر مخالف علم و عقل باشد، ‏شبهه‌ای نیست که اوهام است.33

این دستور بهایی نیز کاستی­های گوناگون دارد:

1. گاه اطلاعات علمی که قرن­ها در انجمن­های علمی، اصولی پذیرفته شده بودند، در سال­های بعد به آنها شک شده است و انکار شده‌اند. بنابراین، دانش­ها، ‌به­ویژه دانش­های تجربی به دلیل بی­ثباتی، نمی‌توانند میزان واقعی سنجش مفاهیم دینی قرار گیرند.

2. چگونه می­توان آیین بهایی را علمی و خودمحور دانست، درحالی‌که بهاءالله برخلاف نظر همه شیمی‌دانان و کانی­شناسان، معتقد است مس پس از هفتاد سال به طلا تبدیل می­شود.34

3.‌ بهاییت که در عصر اختراعات و اکتشافات مهم بشری خود را به جهان بشریت عرضه نموده است کدامیک از غوامض علمی جهان را حل نموده است که ادعای تطابق علم و دین را می‌نماید؟

 _____________________________________________________________________________________

پی نوشت :

 26. اقتدارات، ص237. به نقل از: سید محمد باقر نجفی، بهاییان، ص 423.

27. اقدس، ص35، به نقل از: سیدمحمدباقر نجفی، بهاییان، ص 423.

28. مکاتیب عبدالبهاء، به اهتمام: فرج‌الله زکی الکردی، مصر، 1921 م.، ج 3، ص 67.

29. عبدالبهاء طرفداران خود را ثابتین و طرفداران برادرش محمد علی افندی را ناقضین می‌خواند. در مقابل، محمدعلی افندی طرفداران خود را موحدین و طرفداران برادر را مشرکین می‌نامید.

30. نسائم الرحمن، مجموعه الواح بهاءإلله،‌ محفل روحانی، شمال، افریقا، 1993م. چ 4، صص 25 و 26.

31. مکاتیب، ج2، ص177.

32. کشف الحیل، ج 3، ص 119.

33. خطابات عبدالبهاء، ج 2، ص 219.

34. ایقان، ص 104.

مطالب مرتبط
نابرابری حقوق انسانی در بهائیت
تعالیم دوازده گانه بهائیت،حقیقت یا فریب(1)
تعالیم دوازده گانه بهاییت2
تعالیم دوازده گانه بهاییت1
تحری حقیقت و ترک تقالید
تحری حقیقت و ترک تقالید
تعلیم و تربیت عمومی و اجباری بهاییت
بهائیان، گوسفندان حسینعلی نوری؟!
ارسال دیدگاه
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
آخرین مطالب ارسالی سایت
مطالب محبوب
مطالب تصادفی