تبلیغات

کد تبلیغ در اینجا

برگشتن علی محمدشیرازی ازادعاهای دروغین

نویسنده : سندس    |   تاریخ : 1394/08/12 11:20

توبه نامه باب

توبهِ باب از دعاوی خویش، از مسلّمات تاریخ است و نسخهِ اصلی این توبه نامه به خط وی، هـم اینك در كتابخانهِ مجلس شورای ملی (بهارستان) موجود است و متن آن را حتی ابوالفضل گلپایگانی (مبلغ برجستهِ بهائی) [1] در كتاب «كشف الغطاء» (چاپ تاشكند) آورده است.[2] گلپایگانی، پس از نقل گزارش ولیعهد به تهران راجع به مذاكرهِ علما با باب كه در آن به توبهِ باب اشاره شده، در ص 204 می نویسد: «چون در این عریضه، انابه و استغفار كردن باب و التزام پا به مهر سپردن آن حضرت مذكور است، مناسب است چنان به نظر می آید كه به صورت دست خط مبارك را نیز محض تكمیل فایده درین مقام مندرج سازیم و موازنهِ آن را با الواحی كه از قلم جمال قدم در سجن اعظم به جهت ملوك و سلاطین عالم نازل گردیده به دقت اولی البصائر واگذاریم». 


فضل الله صبحی (منشی و كاتب عباس افندی كه از بهائیت برگشت) درج توبه نامهِ باب در كشف الغطاء را امری «شگفت» می داند. چون به قول او: «بابیان و بهائیان نمی خواستند» این نوشته «پخش شود تا مردم ندانند كه سید باب سخن خود را پس گرفته و از آنچه گفته بازگشت كرده» است.

 فضل الله صبحی (منشی و كاتب عباس افندی كه از بهائیت برگشت) درج توبه نامهِ باب در كشف الغطاء را امری «شگفت» می داند. چون به قول او: «بابیان و بهائیان نمی خواستند» این نوشته «پخش شود تا مردم ندانند كه سید باب سخن خود را پس گرفته و از آنچه گفته بازگشت كرده» است. [3] متن توبه نامه چنین است: «فداك روحی، الحمد لله كما هو اهله و مستحقّه كه ظهورات فضل و رحمت خود را در هر حال بر كافّهِ عباد خود شامل گردانیده، فحمداً ثم حمداً كه مثل آن حضرت را ینبوع رأفت و رحمت خود فرموده كه به ظهور عطوفتش، عفو از بندگان و ستر بر مجرمان و ترحم بر اعیان فرموده. اُشهِدُ الله و مَن عَبَده [«فداك روحی، الحمد لله كما هو اهله و مستحقّه كه ظهورات فضل و رحمت خود را در هر حال بر كافّهِ عباد خود شامل گردانیده، فحمداً ثم حمداً كه مثل آن حضرت را ینبوع رأفت و رحمت خود فرموده كه به ظهور عطوفتش، عفو از بندگان و ستر بر مجرمان و ترحم بر اعیان فرموده. اُشهِدُ الله و مَن عَبَده [شاهد می گیرم خداوند و پرستندگان او را.] كه این بندهِ ضعیف را قصدی نیست كه خلاف رضای خداوند عالم و اهل ولایت او باشد. اگر چه بنفسه وجودم ذنب صرف است ولی چون قلبم موقن به توحید خداوند جلّ ذكره و شیوهِ رسول او و ولایه اهل ولایه اوست و لسانم مقرّ بر كلّ مانزل من عند الله [تمامی آنچه كه از سوی خداوند [بر پیامبر اكرم] نازل شده.] است، امید رحمت او را دارم و مطلقاً خلاف رضای حق را نخواسته ام و اگر كلماتی كه خلاف رضای او بوده از قلم جاری شد غرضم عصیان نبوده و در هر حال مستغفر و تائبم حضرت او را. و این بنده را مطلق علمی نیست كه منوط به ادعایی باشد. استغفر الله ربی و اتوب الیه من ان یُنسَب الیّ امر [از خداوند طلب آمرزش، و به درگاه او توبه می كنم از اینكه امری به من نسبت داده شود.] و بعضی مناجات و كلمات كه از لسان جاری شده دلیل بر هیچ امری نیست و مدعی نیابت خاصهِ حضرت حجة الله علیه السلام را محض ادعی [ادعا] مبطل است و این بنده را چنین ادعایی نبوده و نه ادعای دیگر. 

مستدعی از الطاف حضرت شاهنشاهی و آن حضرت چنان است كه این دعاگو را به الطاف و عنایات بساط راءفت و رحمت خود سرافراز فرمایند. والسلام». 

1-الكواكب الدریه (از تواریخ مشهور بهائی) فصلی مستقل را به شرح حال میرزا ابوالفضل اختصاص داده (ج 1، صص 443ـ447) و از او با عنوان «بزرگترین مبلغ دانشمند و فاضل ارجمند در امر بهائی» یاد می كند (همان: ص 443

2- عباس علوی، مبلغ دیگر این فرقه، نیز در «بیان الحق»، موضوع توبهِ باب را تایید كرده است (باب كیست و سخن او چیست؟، نورالدین چهاردهی، ص 266 و 89 ـ90)

3- اسناد و مدارك درباره ی بهائیگری (جلد دوم خاطرات صبحی)، چاپ سید هادی خسروشاهی، ص 97.


برچسب ها:صبحی, ابوالفضل گلپایگانی, توبه نامه باب,

  |   دیدگاه ها ()

جستجو در عناوین مطالب

تبلیغات

کد تبلیغ در اینجا

نظرسنجی

سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

آمار سایت

  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

امکانات


TOOLS SALAVAT

logo-samandehi

نماد اعتماد درگاه Pay.ir

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic