صفحه اصلی نقشه سایت خوراک
خالق خدایانتناقض شعاروعمل دربهاییتاینفوگرافی علی محمد شیرازیولایت فقیه در عصر غیبت (1)مشخصه قران برای كتاب اسمانی  یاران امام زمان (عج)روشنگری های عزیه(خواهربهاءالله)افتضاح آئین باب دراعطای حقوق شهروندی
موضوعات
آمار
● آمار مطالب کل مطالب : 549 کل نظرات : 0 ● آمار کاربران افراد آنلاین : 6 تعداد اعضا : 0 ● آمار بازدید بازدید امروز : 273 بازدید دیروز : 1,696 بازدید کننده ارمزو : 34 بازدید کننده دیروز : 123 گوگل امروز : 0 گوگل دیروز : 1 بازدید هفته : 1,969 بازدید ماه : 1,969 بازدید سال : 31,080 بازدید کلی : 31,080 ● اطلاعات شما آی پی : 3.232.129.123 مروگر : سیستم عامل :
آرشیو
لینک های دوستان

خدمات یهودبه بهاییت

میکائیل
:
بازدید : 2

در بررسی تاریخ پیدایش و گسترش بابی گری در ایران، نمونه های فراوانی از گروش یهودیان جدیدالاسلام به این فرقه مشاهده می شود كه به رواج دهندگان اولیه بابی گری و عناصر مؤثر در رشد و گسترش آن بدل شدند.درتاریخ ثبت است كه بابی گری را یك یهودی جدیدالاسلام ساكن رشت، به نام «میرزا ابراهیم جدید»، به سیاهكل وارد كرد. [تاریخ ظهور الحق، ج 8، ق 2، ص 894.] واولین كسانی كه در خراسان بابی شدند یهودیان جدیدالاسلام مشهد بودند. معروف ترین ایشان ملا عبدالخالق یزدی است كه ابتدا در یزد اقامت داشت. او از علمای دین یهود بود و پس از مسلمان شدن در زمره اصحاب مقرب شیخ احمد احسایی جای گرفت و احسایی هفت سال در خانه ی وی سكونت داشت. ملا عبدالخالق یزدی سپس به مشهد مهاجرت كرد، در صحن حضرت رضا (ع) نماز جماعت و بساط منبر و وعظ برقرار نمود و به نوشته مهدی بامداد به یكی از «علمای طراز اول مشهد» بدل شد. [میرزا جانی كاشانی، صص 101 و 203، مهدی بامداد. شرح حال رجال ایران، ج 1، ص 382 ] گوبینو می نویسد: «ملا عبدالخالق یزدی» از شاگردان شیخ احمد احسایی بود... و از حیث مقام علمی و فضایل شهرت زیادی داشت و در انظار عامه احترام و اعتباری پیدا كرده بود». [4 تاریخ ظهور الحق، ج 8، ق 1، صص 251 ـ 252.  ] .

یهودیان مشهدی كه تعداد ایشان در سال 1831 حدود دوهزار نفر گزارش شده، در سال 1839 م. اندكی پس از استقرار كمپانی ساسون در بوشهر و بمبئی، پنج سال پیش از آغاز دعوت علی محمد باب، به طور دسته جمعی مسلمان شدند بی آنكه هیچ فشاری بر ایشان باشد و كدخدای ایشان، به نام ملامشایخ، به ملامهدی و خاخام ایشان، به نام ملا بنیامین یزدی، به ملا امین تغییر نام داد. گروهی از جدید الاسلام های مشهد در سلك اهل تصوف بودند و به ترویج افكار میرزا ابوالقاسم سكوت شیرازی به عنوان مرشد خود می پرداختند.گروهی از آنان به بابی گری پیوستند و بعدها نقش فعالانه ای در گسترش بهایی گری بر عهده گرفتند. [تاریخ ظهورالحق، ج8، ق1، صص 251 - 252.  ] .
گرایش این یهودیان به اسلام واقعی نبود و ایشان به طور پنهان یهودی بودند. «دایرةالمعارف یهود» پدیده جدیدالاسلام های مشهد را در ذیل مدخل «یهودیان مخفی» مطرح كرده نه در مدخل «مرتدین» [
Judaica, vol. 5, p. 1146] و در جای دیگر تصریح می كند كه آنان به عنوان «یهودیانی در لباس اسلام» به حیات خود ادامه دادند. [     ibid. vol. 2. p.211.] والتر فیشل، محقق یهودی، در سال 1328 می نویسد كه این جدیدالاسلام ها همچنان مخفیانه به دین یهود پایبند بوده و هستند. [   Walter j. Fischel. “Seeret Jews of Persia”, Commentary, No. 8, p. 1357  ]. به عبارت دیگر، در طی دوران طولانی 110 ساله ای (1839 ـ 1949) كه از مسلمان شدن این یهودیان می گذشت، اینان همچنان در خفا یهودی بودند.
از جمله این یهودیان مشهدی فردی به نام ملا ابراهیم ناتان را می شناسیم كه رهبری یك شبكه فعال اطلاعاتی انگلیس را در منطقه بر عهده داشت و در سال 1844 (سال آغازین دعوی باب) به بمبئی مهاجرت كرد. توماس تیمبرگ می نویسد: ملا ابراهیم ناتان، به سان یهودیان بغدادی (ساسون ها و بستگان و كارگزاران ایشان) «دارای پیوندهای قوی» با جامعه یهودی خراسان بود و نیز دارای پیوندهای قوی با حكومت بریتانیا. [
Timberg, ibid. p. 275.]  «دایرة المعارف یهود» تصریح می كند كه ملا ابراهیم ناتان رهبری یهودیان بخارایی، افغانی و ایرانی مقیم بمبئی را بر عهده داشت و «نقش مهمی در جنگ اول انگلیس و افغان ایفا نمود». صرف نظر از انوسی ها (یهودیان مخفی)، نقش یهودیان علنی در ترویج و گسترش كمی و كیفی بابی گری و بهائی گری نیز چشم گیر است. اسماعیل رائین در واپسین كتابش، كه در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی ایران منتشر شد، می نویسد: «بیشتر بهائیان ایران یهودیان و زردشتیان [7,1949, pp. 28-33.] هستند و مسلمانانی كه به این فرقه گرویده اند در اقلیت می باشند. اكنون سال هاست كه كمتر شده مسلمانی به آنها پیوسته باشد...» [رائین. انشعاب در بهائیت، ص 302.] سال ها پیش از رائین، در اوایل حكومت رضا شاه، آیتی نظر مشابهی ابراز داشت و به سلطه یهودیان بر جامعه بهائی ایران اشاره كرد: «این بشارتی است برای مسلمین كه بساط بهائیت به طوری خالی از اهل علم و قلم شده كه زمام خامه را به دست مثل حكیم رحیم و اسحاق یهودی و امثال او داده اند». [آیتی، كشف الحیل، ج 2، ص 144.  ] رائین می نویسد:
بهائیان از بدو پیدایش تا به امروزه همواره از جهودان ممالك استفاده كرده آنها را بهائی كرده اند. می دانیم كه ذات یهودی با پول و ازدیاد سرمایه عجین شده است، یهودیان ممالك مسلمان، كه عده كثیری از آنها دشمن مسلمانان هستند و همه جا در پی آزار رسانیدن و دشمنی با مسلمین می باشند، خیلی زودتر از مسلمان به بهائیت گرویده اند و از امتیازهای مالی بهره فراوان برده و می برند و مقداری نیز به مركز بهائیت (عكا) می فرستند. [انشعاب در بهائیت، ص 171 ] حسن نیكو، مبلغ پیشین بهائی، نظری مشابه دارد و می نویسد:
طبقه دیگر [بهائیان] یهودی هستند كه با چه بغض عناد به اسلام معروف اند... در چنین صورتی اگر كسی علمی بلند كند كه باعث تفریق و تشتت جمعیت اسلام شود و سبب تفریق مسلمین گردد، البته دشمن... دلشاد گردیده وی را استقبال می كند... [یهودیان] در دخول در مجامع و محافل بهائیان سه فایده مسلم برای خود تصور داشته: اول آنكه لااقل سیاهی لشگر دشمنی می شود كه بر ضد اسلام قیام كرده و رایت تشتت و تفریق را بلند نموده است؛ دوم آنكه از مسئله اجتناب و دوری كه در مسلمین نسبت به یهود بود مستخلص می شوند و با آنها معاشرت می كنند، بلكه وصلت می نمایند؛ سوم آنكه اگر غلبه و قدرت با بهائیان گردد عجالتا خودی در حزب آنان وارد كرده باشند.... [فلسفة نیكو، ج 1، صص 81 ـ 82 ]
نمونه دیگر، گرایش یهودیان به بابی گری و بهائی گری در كاشان است. از جمله یهودیان سرشناس كاشان كه بهائی شدند و خاندان های ثروتمند و پرشماری بنیاد نهادند، باید به افراد زیر اشاره كرد: آقا یهودا نیای خاندان میثاقیه، ملاربیع كه نام خاندان وی ذكر نشده، حكیم یعقوب نیای خاندان برجیس، میرزا عاشور (آشور) و برادران و خواهرش كه خانواده های پرجمعیت ساجد و ماهر و وحدت و غیره از نسل ایشان است. حكیم فرج الله نیای خاندان توفیق، میرزا ریحان (روبین) نیای دو خاندان ریحانی (از نسل پسری) و روحانی (از نسل دختری) ملا سلیمان و میرزا موسی و میرزا اسحاق خان نیاكان خاندان های متحده و اخلاقی، میرزا یوسف خان نیای خاندان یوسفیان [تاریخ ظهور الحق، ج 9، ق 2، صص 700 ـ 716.] (به سبب سكونت اعضای این خاندان ها در همدان و كاشان، برخی از ایشان همدانی نیز به شمار می روند). در همدان نیز وضعی مشابه با كاشان دیده می شود. حسن نیكو می نویسد: «در همدان، كه مركز مهم بهائیان است، به استثنای سه چهار نفر همگی یهودی بهائی شده هستند «و همان كلیمی ها، كه بهائی شده اند، زمام امور را به دست گرفته هر اقدامی كه مخالف روح اسلامیت است می كنند و همیشه به آن سه چهار نفری كه، به اصطلاح خودشان، بهائی فرقانی هستند طعن می زنند و آنان را در هیچ محفل رسمی عضویت نمی دهند». [فلسفة نیكو، ج 1، ص 19] .
وضعی مشابه با شیراز و مشهد و كاشان و همدان را در اراك [همان، ج 8، ق 1، ص 273] و تربت [همان، ص 242] و رشت [همان، ج 8، ق 2، ص 765.] و سایر نقاط ایران و حتی سیاهكل [میرزا یحیی، میرزا خلیل و آقاخان اسرائیلی سیاهكلی. (همان، ص 775) می توان دید. در تهران نیز جمع قابل توجهی از یهودیان بهائی شده وجود داشت. بعدها در دوره ی پهلوی، گروهی از ثروتمندان خاندان های یهودی ـ بهائی سراسر ایران در تهران مجتمع شدند و شبكه ای متنفذ و مقتدر پدید آوردند. در اواسط دوران سلطنت رضا شاه (1312) افرادی چون میرزا اسحاق خان حقیقی، یوسف وحدت، عبدالله خان متحده، جلال ارجمند و اسحاق خان متحده (یهودیان بهائی شده) متنفذان سران جامعه بهائی تهران بودند. [انشعاب در بهائیت، صص 266 ـ 267. گروش یهودیان به بهائیت و تلاش برای تبدیل این فرقه به یك دین متنفذ جهانی به ایران محدود نیست و در سایر كشورها، به ویژه در اروپا و ایالات متحده آمریكا، نیز یهودیان و یهودیان مخفی (به ظاهر مسیحی) به این فرقه پیوستند. نامدار ترین ایشان هیپولت دریفوس است. دریفوس نقش مهمی در گسترش و تقویت بهائیت ایفا نمود. او در حوالی سال 1317 هـ. ق. بهائی شد و در سال 1318 هـ. ق. در 70 سالگی در پاریس در گذشت. دریفوس در سال 1318 هـ. ق. به عكا رفت و مدتی با عباس افندی بود. [تاریخ ظهور الحق، ج 8، ق 2، صص 1184 ـ 1185] شناخت نام های به ظاهر مسیحی اروپاییان و آمریكاییان بهائی شده دشوار است ولی خانم پولاك را نیز می شناسیم كه بهائی شد و آسیه نام گرفت. [  همان، ص 1199] این خانم نیز، چنان كه نام او نشان می دهد، به یكی از خاندان های زرسالار یهودی (خاندان پولاك) تعلق داشت. [زرسالاران، ج 2، صص 133 ـ 135] . براساس چنین بستر و با اتكا بر چنین حمایت هایی است كه بهائی گری در طول بیش از یك قرن فعالیت خود در ایالات متحده آمریكا [گوهر یكتا، ص 275] به سازمانی بسیار متنفذ هم از نظر كمی و هم از نظر كیفی، در این كشور بدل شد. مركز بهائیان جهان در آوریل 1985 تعداد اعضای این فرقه در كل قاره آمریكا را 857 هزار نفر اعلام كرده است. [
Iranica, vol. 3, p. 450] بخش مهمی از این گروه بهائیان ایرانی مهاجر در سال های پس از انقلاب اسلامی هستند و بخشی بهائیان ایرانی كه در طول یكصد سال اخیر به تدریج به ایالات متحده و سایر كشورهای قاره آمریكا مهاجرت كردند. صرف نظر از جمعیت كثیر بهائیان آمریكا، به نفوذ این فرقه در نهادهای دانشگاهی و پژوهشی ایالات متحده آمریكا، كه به حاكمیت ایشان بر حوزه مطالعات ایرانی در ایالات متحده آمریكا انجامیده است، نیز باید توجه كرد.

برچسب ها :
مطالب مرتبط
بهائیت در کلام امام خمینی ره
مناسبات بهائیت با یهود و اسرائیل
اعطای لقب سر به عبدالبهاء
پیشینه ارتباط بهائیت با اسرائیل
نسبت شناسی بهائیت و استبداد 4
نسبت شناسی بهائیت و استبداد 3
نسبت شناسی بهائیت و استبداد 2
نقدوبررسی2
ارسال دیدگاه
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
آخرین مطالب ارسالی سایت
مطالب محبوب
مطالب تصادفی