صفحه اصلی نقشه سایت خوراک
زندگی نامه عبدالبهاء1مناسبات بهائیت با یهود و اسرائیل توهین یک بهایی به سردار شهید سلیمانیكاتب عبدالبهاء وعلل تقریرخاطراتدر جستجوی حقیقتخدمات یهودبه بهاییتیاران ابلیس6بهائیت و هتاکی به امام حسین ع
موضوعات
آمار
● آمار مطالب کل مطالب : 549 کل نظرات : 0 ● آمار کاربران افراد آنلاین : 4 تعداد اعضا : 0 ● آمار بازدید بازدید امروز : 1,593 بازدید دیروز : 2,181 بازدید کننده ارمزو : 70 بازدید کننده دیروز : 195 گوگل امروز : 0 گوگل دیروز : 0 بازدید هفته : 15,709 بازدید ماه : 28,682 بازدید سال : 28,682 بازدید کلی : 28,682 ● اطلاعات شما آی پی : 3.238.186.43 مروگر : سیستم عامل :
آرشیو
لینک های دوستان

فرقه بهره داوودی

میکائیل
:
بازدید : 0

بدین سان شاخه-« نوینی از تشیع پدید آمد که پیروان آن خود را اسماعیلیان یا اسماعیلیه خواندند.

          این انشعابیون سپس محمد پسر اسماعیل را امام بعدی دانستند و با عدم قبول امامت موسی کاظم(ع)، رسماً از سایر شیعیان جدا شدند.

          گروهی از آنان حتی منکر مرگ اسماعیل شدند و مرگ او را تقیه ای برای مصونیت از سوء قصد دشمنان دانستند.

          در زمان خلافت هارون الرشید، خلیفه-« عباسی، به سبب خطری که نسبت به حضور محمد بن اسماعیل در بغداد احساس می کرد، وی را مورد تعقیب قرار داد.

          محمد چندی زندانی شد و سپس به شرط آنکه از مرکز حکومت عباسیان دور گردد، آزاد شد. وی مدتی در ناحیه-« دماوند، نزدیک ری پنهان شد و سپس به دژی در نهاوند رفت و از آنجا رهسپار سابور و فرغانه شد و در همان مکان درگذشت.

          پس از مرگ محمد، اسماعیلیه به طور پراکنده تبلیغاتی را انجام می دادند تا سرانجام با روی کار آمدن حکومت فاطمیان مصر، این فرقه بسیار قدرتمند شد و مبلّغانی را به سراسر مملکت اسلامی آن زمان، اعزام نمود.

          پس از مرگ المستنصر، هشتمین خلیفه فاطمی و امام اسماعیلی ها، اختلافی بین اسماعیلیان بروز نمود؛ زیرا گروهی از آنان، نزار پسر بزرگ وی را رهبر اسماعیلیه ها دانستند و گروه دیگر، مستعلی فرزند کوچک وی را پیشوای اسماعیلیان خواندند.

          این امر سبب بروز درگیری سختی بین دو برادر شد و به انشعاب اسماعیلیه ها انجامید؛ به طوری که :

          پیروان نزار نسل آقاخانیه های فعلی را تشکیل دادند

          و پیروان مستعلی به «مستعلیون» معروف شدند که باقیمانده آنان امروزه به «بهره» موسومند.

          مستعلیون در قرن ششم هجری ابتدا به یمن و از آنجا به هند مهاجرت کردند و در این سرزمین سکونت یافتند؛ به طوری که هنوز بخش اعظم بهره ها در هند سکونت دارند و پیشوای آنان (داعی مطلق نایب امام بیست و یکم) نیز در شهر بمبئی اقامت دارد.

تاریخ شیعیان بهره
اسماعیلیه های مصر و طیبی های یمنی

          در سال 487 ه.ق 1094 م پس از مرگ المستنصر باالله ، شکافی در جامعه اسماعیلی ها به وجود آمد. گروهی از آنان از پسر بزرگ المستنصر، نزار تبعیت نمودند و گروهی دیگر از پسر جوان وی، احمد المستعلی پیروی کردند و از سایر اسماعیلی ها جدا شدند.

          پس از آنکه المستعلی در سن 28 سالگی مسموم شد و از دنیا رفت، پسرش، الآمر رشته امامت را به دست گرفت، ولی او نیز در سال 524 ه.ق ™ 1130 م طی توطئه ای از سوی دشمنان به قتل رسید.

          گفته می شود وی با پیش بینی مرگ خود، پسرش الطیب را مدتی پس از تولدش به عنوان جانشین خویش معرفی کرده، در همان زمان عموی خود، عبدالمجید را نایب السلطنه قرار داده بود. عبدالمجید با تصاحب حقوق دیگران، خود را محق، حامی و نگهبان واقعی خط امامت دانست و حکمرانی خود را آغاز نمود. الطیب نیز از انظار پنهان گشت.

          عبدالمجید با عنوان الحافظ حکمرانی خود را شروع نمود و اگرچه جانشین اصلی و مستقیم الامر نبود، ولی سازمان مرکزی مستعلی ها (الدعوة) جانشینی بالفعل وی را پذیرفت.

          با این کار، شمار بسیاری از اسماعیلی های مستعلیه در سوریه و مصر، الحافظ را به عنوان حکمران خود پذیرفتند و در نتیجه خلیفه فاطمی، حکمرانی خود را از مصر ادامه داد.

          با وجود به رسمیت شناخته شدن عبدالمجید از سوی الدعوة، برخی از اجتماعات مستعلیه در مصر، سوریه و یمن خط اللآمر و الطیب را پیش کشیدند و از آن حمایت و طرفداری نمودند و اعلام کردند الطیب، دهمین خلیفه فاطمی و بیست ویکمین امام اسماعیلی در سال 1132 غیبت نموده است.

          در همان زمان، اسماعیلی های مستعلی که به یمن مهاجرت کرده بودند، تحت حکمرانی زنی به نام المولاتنا حره الملکه بودند که توسط المستنصر و الا~ مر، به عنوان حجت یمن منصوب شده بود. ملکه حره زنی مسن در عین حال قدرتمند بود؛ لذا توسط سازمان مرکزی اسماعیلی های مستعلی (الدعوة) به عنوان رهبر انتخاب شد و با این کار طرفدار و حامی الطیب پسر الا~ مر که در غیبت به سر می برد، باقی ماند. ملکه حره پیش از مرگ اولین داعی مطلق مستعلی ها، سیدنا، صاحب ذوِیب بن موسی را به این مقام منصوب نمود و از آن زمان، آنها به طیبی ها مشهور شدند.

          در آن زمان اجتماعات امیریه در مصر و سوریه پراکنده بودند، ولی تحت رهبری داعی مطلق سوم —که در نگاشتن جزوات مذهبی نقش مهمی داشت— توانستند نفوذ چشم گیری در کوه های هراز به وجود آورند و پس از مدتی، فعالیت آنها فراتر از مرزهای یمن گسترش پیدا کرد. طیبی ها همانند یمنی ها تاجرپیشه بودند؛ چراکه این کشور در خط سیر تجاری اقیانوس هند قرار داشت و دارای ارتباطات تجاری زیادی با شمال غربی هندوستان بود، لذا طیبی های تاجرپیشه، اجتماعات مذهبی متعددی در شهرهای ساحلی ایجاد کردند.

اسماعیلی های طیبی در هندوستان

       تاریخ حضور اسماعیلیان در هندوستان و دعوت اسماعیلی در این کشور، به سال ها پیش از حمله-« سلطان محمود غزنوی به هند باز می گردد و پیش از آن نیز المعزالدین الله معد بن اسماعیل ( 319365 ه.ق) خلیفه-« فاطمی با داعی الدعاة اسماعیلی هند مکاتبه داشته است. در زمان همین خلیفه بود که اسماعیلیان بر مولتان تسلط یافتند. خلیفه المستنصر باالله نیز به داعی گری اهمیت زیادی می داد و مبلّغانی در زمان خلافت وی به هندوستان اعزام شدند.

       پس از به وجود آمدن شاخه-« طیبی های مستعلیه نیز توجه به اعزام داعیان به هندوستان ادامه یافت. این امر به تدریج سبب افزایش شمار پیروان این مذهب شد و در نتیجه-« تلاش های یکی از داعیان بزرگ طیبی و کراماتی که به وی نسبت داده شد، نخست وزیر و پادشاه سید هاراج جیا سنگلیها و بهارمال نیز به این آیین روی آوردند.

       پس از آن به تدریج شمار بسیاری از گجراتی های هند نیز به آیین طیبی روی آوردند و تعدادشان روز به روز فزونی یافت. در قرن پانزده میلادی بهره ها تحت آزار و اذیت سلاطین سنی مذهب گجرات قرار گرفتند؛ ولی در عین حال این اذیت و آزار قابل مقایسه با کشتار آنها در یمن در سال های بعد از آن نبود.

       در آن دوره، مستعلی های هند و یمن با وجود فاصله-« جغرافیایی، همچون یک واحد عمل می کردند و تحت اوامر یک داعی که در یمن بود، انجام وظیفه می نمودند. در سال 1531 مقام داعی مطلق به یک هندی به نام یوسف نجم الدین بن سلیمان واگذار شد. وی کرسی دعوت را در یمن نگاه داشت؛ ولی جانشین وی، جلال بن حسن — که او نیز هندی بود ادارات مرکزی دعوت را به شهر گجرات منتقل نمود و از آن پس طیبی های یمن توسط نماینده-« داعی مطلق در هند رهبری می شدند؛ همان طوری که قبلاً طیبی های هند توسط نماینده داعی مطلق در یمن رهبری می شدند.

       با این حال، این ترتیب چندان دوام نیافت. در سال 1538 پس از مرگ داعی بیست و ششم (داوود بن عجب شاه) بر سر جانشینی وی اختلاف افتاد و داوود برهان الدین بن قطب شاه در شهر هند به مقام داعی مطلق نایل آمد؛ ولی نایب داعی داوود بن عجب شاه در یمن که سلیمان ابن الحسن نام داشت، ادعا کرد وی قبلاً توسط داعی بیست و ششم به این سمت انتخاب شده است و لذا هر دو خود را داعی مطلق خواندند. این اختلاف و شکاف از آن زمان ایجاد گشت و از آن عهد طیبی های یمنی به سلیمانی ها و طیبی های هند به داوودی ها مشهور شدند.

       داوودی ها که اکثریت مستعلی ها را تشکیل می دادند، به تدریج روابط تجاری و بازرگانی خود را با یمن قطع نمودند و سعی کردند جامعه خود را در هند تقویت کنند. آنها با وجود آزار و اذیت امپراتوری مغول هند، جامعه خود را گسترش دادند و جامعه-« بهره های مستعلیه، ستون های خود را در گجرات و اطراف آن استوار ساخت. کرسی دعوت نیز ابتدا برای چند سال در احمدآباد استقرار یافت و سپس به جمع نگار، ماندوی، موندار، اوجین، برهانپور و بالاخره شهر سورات منتقل گشت. ادارات مرکزی بهره ها برای چندین سال طولانی در سورات باقی ماند و در همین شهر بود که مدرسه-« دینی -«الجامعة السیفیة-» در سال 1814 م بنا نهاده شد.

       در سال های بعد که فعالیت های تجاری از شهر سورات به بمبئی منتقل شد، اکثر داوودی ها نیز به بمبئی آمدند و از اوائل قرن بیستم کرسی دعوت و سازمان مرکزی نیز به بمبئی منتقل گشت. از آن زمان تا کنون، مرکز اصلی داعی مطلق بهره ها در هندوستان باقی مانده است و بهره ها برای دیدار رهبر خود رهسپار این کشور می شوند. گفتنی است با توجه به آنکه داوودی ها بیشتر تاجرپیشه بوده اند، لذا به فرقه-« بهره مشهور گشته اند. کلمه » نیز در زبان گجراتی به معنی تجارت است؛ البته برخی از هندوها و مسلمانان سنی نیز بهره نامیده می شوند، ولی معمولاً در هندوستان، اسماعیلی های مستعلیه داوودی به بهره ها شهرت یافته اند، هر چند که خود آنها ترجیح می دهند جامعه شیعیان اسماعیلی طیبی خوانده شوند.

      

برچسب ها :
ارسال دیدگاه
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
آخرین مطالب ارسالی سایت
مطالب محبوب
مطالب تصادفی