تبلیغات

کد تبلیغ در اینجا

راسپوتین روسیه، راسپوتین ایران

نویسنده : amin    |   تاریخ : 1394/02/28 01:32

                                     قدرتمند تر از شاه


به عنوان مقدمه ابتداء به معرفی راسپوتین روسی خواهیم پرداخت: گرگوری افیمویچ معروف به راسپوتین (1871 - 1916 م ) از راهبان روسی است، زادگاه وی دهکده پوکروسکویه بود که در نزدیک تیمن استان تبلسک سیبریه واقع است؛ وی فرزند دهقانی بی چیز بود و بعلت لاابالی گری و هرزگی بنام «راسپوتین» که بمعنی هرزه و ولگرد تبه کار است مشهور گردید. سخنان گزافه و تعلیمات خطرناک راسپوتین نه تنها برای وی ایجاد شهرت و محبوبیت غیر منتظری در بین دهاقین و عوام الناس کرد ...


                                      

                                                         گرگوری افیمویچ معروف به راسپوتین (روسی)


بلکه موجب شد که درهای خانه های اشراف و حتی در کاخ سلطنتی به رویش گشوده گردد، در سال 1907 م. هنگام توقف خود در لنینگراد (سن پطرزبورگ) به رئیس دیری که در دربار تزار رفت و آمد داشت و گناهان ملکه را استماع می کرد معرفی گردید. آن مرد به احوال و شیوه راسپوتین توجه داشت و با کمک گراند دوشس می لیتز او اناستازیا راسپوتین را در دربار حاضر ساخت و راسپوتین در ملاقات اول توانست تأثیر عمیقی در امپراطور آلکساندرا فئودرونا و امپراتریس از خود بجای بگذارد. محیط دربار که در آن زمان تحت تأثیر خرافات مذهبی بود و بیمی دائمی که نسبت به سلامت تزارویچ در آنان وجود داشت زمینه خوبی برای راسپوتین در دربار ایجاد کرد و بهبود اتفاقی گراندوک الکسیس بیشتر سبب شد که امپراتریس تحت نفوذ کامل راسپوتین قرار بگیرد.

                  

راسپوتین بدواً در امور سیاسی مداخله نمی کرد اما بعدها دخالت کرد و سرانجام به سبب شایعاتی که در اطراف مناسبات وی با زنان درباری و ملکه انتشار داشت عده ای از رجال طراز اول را بر آن داشت که کار راسپوتین را بسازند. در این توطئه گراندوک دمیتری پاولویچ و پرنس یوسوپف و لوریچ کویچ شرکت داشتند و در دسامبر 1916 م . به زندگی وی خاتمه دادند.(1)

همان گونه که در این مختصر آمد، گرگوری افیمویچ (راسپوتین) هرچند که از طبقه ضعیف جامعه بوده ولی آن قدر شهرت پیدا می کند که وی را قدرت اول کشور روسیه و حتی در بعضی موارد قدرتمند تر از امپراطور روسیه می خواندند همین اتفاق به نوعی برای راسپوتین ایران افتاد:

در ایران دو شخص، در برخی ویژگی ها شبیه راسپوتین روس بودند:

1- ارنست پرون: وی زمانی که محمد رضا شاه پهلوی در مدرسه له روزه سوئیس برای تحصیل رفته بود با وی آشنا می شود؛ شاه آینده ایران شیفته وی شده و به او قول می دهد وقتی به ایران بر می گردد از پدر خود به اصرار خواهد خواست که ارنست پرون را نیز بپذیرد(2)؛ البته همین اتفاق افتاد و ارنست پرون به ایران آمد و پس از رسیدن محمد رضا شاه به حکومت از نزدیکان وی شد؛ وی آن قدر به شاه نزدیک شد که به گفته ارتشبد فردوست حتی در بسیاری از امور خصوصی شاه حتی طلاق فوزیه از محمد رضا دخالت داشته است.(3)  به خاطر شباهت هایی که به راسپوتین داشت وی را با همین لقب می نامیدند تا سال 1340ش که مرد؛(4) پس از وی عبدالکریم ایادی به این عنوان نائل شد.


                          

                                                            ارنست پرون

2- سپهبد ایادی: نام اصلی وی عبدالکریم ایادی است، ارتشبد فردوست قائل است که وی «بحق بیش از پرون به لقب راسپوتین ایران شهرت یافت»؛(5) او هرچند یک پزشک متوسط بود ولیکن طی یک جریان به دربار محمد رضا وارد شد.(6)   پدر او از رهبران مذهبی بهائی ها بود و این سمت به ایادی به ارث رسیده بود؛ لذا بدون تردید باید گفت که او از آغاز توسط سرویس انگلستان نشان شده بود و واجد شرایط یک جاسوس طراز اول بود و لذا او را به دربار معرفی کردند. نقشی که ایادی تا انقلاب برای غرب داشت، مجموع مهره های غرب روی هم نداشتند.(7) 


                         

                                                                   عبدالکریم ایادی بهائی

ارتشبد حسین فردوست در جای دیگر می گوید: ... از همان آغاز برای من مشخص شد که این فرد، که دوره پزشکی را در فرانسه طی کرده، یک کلاش به تمام معناست. باید اضافه کنم که ایادی در فرانسه ابتداء دانشجوی دامپزشکی بوده و سپس پزشکی را به طور ناقص می خواند؛ می گویم به طور ناقص، زیرا 2 سال از دوره دامپزشکی او را به عنوان دوره مقدماتی پزشکی قبول کرده بودند... (8)

این شخص آن چنان به شاه ایران نزدیک می شود که در تمام اوقات فراغت شاه، با او دیدار می کند؛ صبح ها هنوز محمد رضا بیدار نشده، ایادی حاضر بود و شب ها تا وقت خواب در اتاق او می ماند(9)... او برای خود حدود 80 شغل در سطح کشور درست کرده بود؛ مشاغلی که همه مهم و پول ساز بود... از جمله رئیس بهداری کل ارتش، رئیس «اتکا» ارتش و نیروهای انتظامی، سازمان دارویی کشور که تمام مسائل مربوط به دارو بنا بر مصالح بهائیگری دائماً در تغییر بود، شیلات جنوب در اختیار ایادی بود و...


                              


در دوران هویدا، ایادی تا توانست وزیر بهائی وارد کابینه کرد و این وزراء بدون اجازه او حق هیچ کاری نداشتند. فردوست (به عنوان رئیس دفتر اطلاعات ویژه دربار و رئیس بازرسی شاهنشاهی) می گوید: می توانم ادعا کنم که یک هزارم کار های ایادی را نمی دانم، ولی اگر پرونده های موجود ارتش و نیروهای انتظامی و سازمان های دولتی بررسی شود موارد مستندی مشاهده می گردد که به نظر افسانه می رسد و بر این اساس می توان کتابی نوشت که: آیا ایادی بهائی بر ایران سلطنت می کرد یا محمد رضا پهلوی. در دوران قدرت ایادی در ایران بهائی بیکار وجود نداشت و تعداد بهائی های ایران به 3 برابر رسید.(10) از جمله ویژگی های دیگر ایادی، ارتباطات نامشروع فراوان وی با زنان بود، وی ازدواج نکرد و فرزند هم نداشت.(11) 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

1- لغتنامه دهخدا با تلخیص

2- ظهور و سقوط سلطنت پهلوی، ج 1، ص 46

3- همان، ص 197

4- همان، ص198

5- همان، ص199
6- ر.ک ظهور و سقوط سلطنت پهلوی، ج 1، ص 201      
7- همان
8-همان
9- همان، ص 202
10- همان ص 202-203
11- همان، ص203

برچسب ها:راسپوتین, راسپوتین روس, راسپوتین روس و ایران, گرگوری افیمویچ, عبدالکریم ایادی, ارنست پرون, راسپوتین ایران,

  |   دیدگاه ها ()

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

جستجو در عناوین مطالب

تبلیغات

کد تبلیغ در اینجا

نظرسنجی

سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

آمار سایت

  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

امکانات


TOOLS SALAVAT

logo-samandehi

نماد اعتماد درگاه Pay.ir

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات